Reklam yasağı Resmi Gazete’nde | Video

Video: Reklam yasağı Resmi Gazete’nde | Video

Türkiye'ye temsilci atamayan sosyal medya platformlarına reklam yasağı geldi. Yasaktan Twitter ve Pinterest etkileniyor. Platformlar temsilci atamamakta direnirlerse, bant genişlikleri önce yüzde 50 ardından yüzde 90 oranında daraltılacak...

Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal medya platformlarına reklam yasağı uygulaması başladı. Resmi Gazete’nde yayımlanan BTK kararına göre; Twitter ve Pinterest’e Türkiye’de bulunan vergi mükellefleri tarafından reklam verilemeyecek, para transferi yapılamayacak.

1 Ekim’de yürürlüğe giren sosyal medya yasasına göre, günlük erişimleri 1 milyonun üzerindeki sosyal ağ sağlayıcılarının, Türkiye temsilcisi atamaları gerekiyor. Şimdiye kadar, Türkiye’ye temsilci atadığını duyuran sosyal medya platformları, Facebook, Instagram, VK, Youtube, Tiktok, Dailymotion ve Lınkedın oldu.

Twitter ve Pinterest ise şimdiye kadar Türkiye’ye temsilci atamadı. 19 Ocak itibariyle bu web sitelerine reklam yasağı getirildi. Yasağı BTK, BDDK, merkez bankası ve vergi denetim kurulu takip edecek. Reklam veren şirketlere ceza kesilecek. Beş aşamalı sosyal medya planına göre, reklam yasağının ardından Türkiye’ye temsilci atamakta direnen sosyal ağ sağlayıcılarının bant genişlikleri daraltılacak. Bu kapsamda Nisan ayında yüzde 50 Mayıs ayında ise yüzde 90 daraltma uygulanabilecek.

Tüm bu süreçlerin sonunda temsilci atamaya karar veren sosyal ağ sağlayıcılarından kesilen cezaların dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasakları kaldırılacak ve bant genişliklerine müdahale sonlandırılacak. Meclis dijital mecralar komisyonu da konuyu gündemine aldı. Yapılan toplantıda Türkiye’nin atacağı adımlar incelendi. Sosyal medya uygulamalarının temsilcilik açma kararı değerlendirildi.

Önümüzdeki hafta komisyon iki toplantı yapacak. İlk olarak ulaştırma bakanı konuyla ilgili olarak komisyon toplantısına davet edilecek. Ardından bir sonraki hafta gerçekleştirilecek toplantıya temsilcilik açan şirketlerin üyeleri Meclis dijital Mecralar Komisyonu’nda dinlenecek

Toplantıda Whatsapp'ın gizlilik yönetmeliği ile ilgili güncelleme kararı ve önümüzdeki süreçte alınacak tedbirler ele alınacak.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS