Yemekhane atıkları yem olacak

Yemekhane atıkları yem olacak

Tarım ve Orman Bakanlığı yeni bir karar aldı. Artık restoran ve yemekhane artıkları yem olarak kullanılabilecek. Amaç israfın önlenmesi. Peki, hangi yemek atıkları bu kapsamda değerlendirilecek? Hangi hayvanlar bu yemlerle beslenebilecek?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Restoran ve yemekhane artıkları yem olarak kullanılabilecek. Amaç israfın önlenmesi. Düzenleme Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan geldi. Böylelikle israfın azaltılması yönündeki çalışmalar kapsamında restoran ve yemekhane artıklarının yem olarak kullanılabilmesine imkan veriliyor. O atıklar tavuk, inek, koyun gibi hayvanlarda değil gıda üretmeyen hayvanların beslenmesinde kullanılabilecek.

"Son tüketim tarihi" ve "tavsiye edilen tüketim tarihi" geçmiş ürünler bu kapsamda kullanılabilecek. Ayrıca yemek üretim tesisleri, lokanta , fabrika gibi toplu yemek tüketim yerleri, oteller, hazır gıda üretim işletmelerinde gıda amacıyla üretilmiş fakat çeşitli sebeplerle insan gıdası olarak kullanılmamış gıda atıkları da bu kapsamda değerlendirilecek. Karar Resmi Gazetede yayımlandı. Değişiklik yemlerin piyasaya arzı ve kullanımı hakkında yönetmelik ile insan tüketimi amacıyla Kullanılmayan Hayvansal Yan Ürünler Yönetmeliği’nde yapıldı. Yönetmelikler 6 ay sonra yürürlüğe girecek.