Sağlık Bakanı'ndan beslenme tavsiyesi

Video: Sağlık Bakanı'ndan beslenme tavsiyesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaz tatili için çocuklara ve velilere önerilerde bulundu. Yeterli ve dengeli beslenmenin önemini vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca öğrencilere sağlıklı yaz tatili önerileri verdi.


Açıklamaya göre, "Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları kazandırılması "önemli ve çocuklar yeterli ve dengeli beslenmeli. Bu kapsamda da, çocukların besin çeşitliliğini artırmak ve mümkünse her öğünde farklı besin gruplarından tüketmelerini sağlamak gerekiyor.


Meyve, sebze ve protein içeren besinler her gün tüketilmeli, besin değeri düşük ve enerji değeri yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketimi ise sınırlandırılmalı. Ayrıca, çocuk ve gençlerin özellikle kahvaltı öğününü atlamaması da gerekiyor.


Bakan açıklamasında süt ve süt ürünlerine ayrı bir parantez açtı. "Süt ve süt ürünleri, çocuklar ve gençler için vazgeçilmez bir kalsiyum ve protein kaynağıdır." dedi. Gençlerde bu besinlerin tüketimlerinin azalmaya başlamasının önemli bir sorun olduğu belirtildi.


Saatlerce bilgisayar veya televizyon başında oturan çocukların obeziteye daha yatkın oldukları hatırlatıldı. Bu kapsamda da, çocuklar günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapması gerektiği vurgulandı.


Ayrıca, kemik ve kaslarının güçlenmesi için ise haftada en az üç gün yüksek şiddetli fiziksel aktiviteleri koşu, ip atlama, futbol, basketbol, yüzme, vb. aktiviteler önerildi. Fiziksel aktivitenin aynı zamanda çocukların özgüvenini artırdığı, anksiyete ve depresyon ihtimalini azalttığı vurgulandı.


Bakan su tüketimiyle ilgili de önerilerde bulundu. Çocukların su tüketimini ihmal etmemesini, günde 2-2,5 litre su tüketilmesi önerildi. "Her çocuğun kendisine ait su kabı olmalı." önerisinde bulunuldu.


Bakanın velilere de uyarısı vardı. "Yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete girdikten sonra, dışarıdan eve gelince ellerini uygun şekilde yıkamaları konusunda çocuklara ısrarcı olun" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS