Sağlık Bakanlığı'ndan yeni proje

Video: Sağlık Bakanlığı'ndan yeni proje

Sağlık Bakanlığı kronik hastalığı olanları tespit etmek için yeni proje başlatıyor. Bu çerçevede, 18 yaş üstü herkesin tansiyonu ölçülecek. 40 yaş üstündekilerin de tansiyon, şeker ve kalp krizi riskleri belirlenecek. Erken tanıyla hayat kalitesi yükseltilecek.

 


İhtimaller üzerinden değil tahliller üzerinden öğrenilecek. 18 yaş üstü herkesin tansiyonu düzenli olarak ölçülecek. Kronik hastalığı olanlar için erken teşhis konulacak. Uygulama sağlık bakanlığı tarafından başlatıldı. 
Aile hekimine hangi şikayetle başvurulursa vurulsun 18 yaş üstü herkesin tansiyonu kontrol edilecek. 


Teşhis konursa hasta, 2. Basamak sağlık kuruluşlarına sevk edilecek. Yeni uygulama ile kronik hastalığı olan bireylerin daha fazla sorun yaşamadan hayatlarını idame ettirmeleri ve yaşam kalitelerini arttırmaları amaçlanıyor.


Uygulama eylül ayı içinde Kırıkkale, Manisa, Adıyaman ve Samsun’da pilot olarak başlayacak. Ocak 2020'de ise Türkiye geneline yaygınlaştırılacak. 40 yaş üstünde olanlarınsa tansiyon, şeker ve kalp krizi riskleri belirlenecek. Bakanlık yeni uygulamayla kanser, diyabet ve kronik hava yolu hastalıklarına bağlı erken ölümlerin 2025'e kadar yüzde 25 azaltılmasını da hedefliyor.  


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS