Sağlık personelinin izleyeceği yol haritası

Video: Sağlık personelinin izleyeceği yol haritası

Koronavirüs belirtileri neler? o belirtileri gösterenler neler yapmalı? Günlerdir anlatılıyor, haberleri yapılıyor? Peki, koronavirüs şüphesi ile gidilen bir sağlık kuruşulunda sağlık personeli ne yapacak? O sağlık personelinin izleyeceği yol haritası Covid 19 algoritması olarak hazırlandı.

Yani koronavirüs şüphesi taşıdığını düşünen hastaların gittiği sağlık kuruluşunda sağlık personeli izleyeceği yol haritası, olan algoritmalar Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınlandı.

Birinci basamak adlandırılan Aile Sağlığı Merkezleri'nde ne yapılması gerektiği, hastalara dair nelerin gözlenmesi gerektiği anlatıldı. Ateş veya solunum yolu enfeksiyonu bulguları olup olmadığı olması durumunda hastaya maske takılarak ayrı bir muayene birimine alınması gerektiği dile getirildi. Hastanın yurtdışı teması olup olmadığının netleşmesinin ardından hastanın bir üst sağlık birimine sevki sağlanaması istendi.

Benzer bulguların takibinin ardından hastanın izole edileceği, alınacak solunum yolu örneğine göre hareket edilebilecek yöntemler sıralandı. Koronavirüs pozitif çıkarsa hastaların 2. ve 3. Ünitelerde izole edileceği vurgulandı ve son algoritmada uygulanacak tedavi yöntemleri sıralandı.

Bunun için hastanın yaş grubuna göre zatüre belirtisi olup olmadığına göre birkaç farklı tedavi yönteminin bulunduğu sıralandı.

Hastalığın tedavisinde, antiviral bir tedavinin bulunmadığı kaydedildi. Bu konuda yayınlanan çalışmalarda kullanılan bazı antivirallerin klinik bulguları gerileten ve iyileşme sürecine olumlu katı veren etken maddelere dikkat çekildi.

Aids tedavisinde kullanılan Lopinavir Ritonavir ile sıtma tedavisinde kullanılan Hidrosikorokinin'in Türkiye'de ruhsatlı olduğu ve bu ilaçların kullanılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS