Sahte ilan dolandırıcıları

Video: Sahte ilan dolandırıcıları

Özellikle bu süreçte neredeyse tüm işlemler internetten yapılıyor. İkinci el araç satışları da. Ancak dolandırıcılar da sahte ilanlar üzerinden vatandaşları dolandırmaya başladı. Ticaret Bakanlığı sahte ilan dolandırıcılığını önlemek için devreye girdi.

Koronavirüs salgını sürecinde evine kapanan vatandaşlar, ikinci el araç alım satımını internete yöneldi. Ancak bunu fırsat bilen dolandırıcılar da sahte ilanlar üzerinden vatandaşı dolandırmaya başladı.

Meclis Dilekçe Komisyonuna bu konuda çok sayıda başvuru geldi. En çok başvuru 2. el araç satışları ile ilgili. Komisyon bu başvuruları Ticaret Bakanlığı'na gönderdi. Bakanlığın komisyona gönderdiği cevap yazısına göre, bazı internet sitelerinde bireysel ve ticari amaçlarla verilen ikinci el motorlu kara taşıtı ilanlarının yayımlandığı, bu sitelerde söz konusu taşıtların alım satımının yapılmadığı dile getirildi.

Ticaret Bakanlığı 2. el araç satışını düzenleyen ve bu konuda internet sitelerine yönelik düzenleme yapılacağını vurguladı. Buna göre, internet sitelerinin ticari ilanlarının bakanlıkça yetkilendirilmiş işletmelerce verilmesi sağlanacak. İlanların doğruluğundan söz konusu internet siteleri de sorumlu olacak.

Taşıt fiyatının bakanlıkça ya da TSE tarafından belgelendirilen tarafsız kuruluşlarca belirlenmesi hakkında "fiyatın serbest piyasa koşullarında belirlenmesinin uygun olacağı düşünülmektedir" ifadelerini kullanan bakanlık, ikinci el araba alım satımı sonucunda uyuşmazlıklarda satıcının ayıplı maldan sorumluluğunun 1 yıldan az olamayacağını anımsattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS