Salgında 1 Mayıs kutlamaları

Salgında 1 Mayıs kutlamaları

1 Mayıs kutlamaları salgın nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden yapılacak. Kutlamalarda "herkese aşı" vurgusu da yer alacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu yılki 1 Mayıs kutlamalarında uluslararası alandaki temel slogan belli oldu. Salgın nedeniyle sosyal medya üzerinden yapılacak olan kutlamalarda, emekçilerin yaşadıkları ücret ve hak kayıplarının yanı sıra "Herkese aşı" vurgusu da öne çıkacak.

Sendikalar, Kazancı Yokuşu ile Taksim Meydanı'nda anma töreni yapacak. Türk-İş yönetimi, 1 Mayıs Cumartesi günü, 1 Mayıs 1977'deki kutlamalar sırasında yaşamını yitirenler için Kazancı Yokuşu'nda anma töreni düzenleyecek. Taksim Anıtı'na çelenk bırakılacak ve 1 Mayıs bildirisi de burada okunacak.

Sonrasında kutlamalar sosyal medya üzerinden ve evlerde devam edecek. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yine balkonlarda kutlamalar yapılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

DİSK de kutlamalar için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kapsamda Kazancı Yokuşu'nda anma töreni olacak. İşyerlerinde kutlamalar yapılacak. Ayrıca açık alanda da bir program yapılması planlanıyor. Ancak bunun nasıl olacağı salgının gidişi de dikkate alınarak netleştirilecek.

Öte yandan Türkiye'deki sendikaların da üyesi olduğu Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu 1 Mayıs günü "Yeni bir toplumsal sözleşme ve herkese aşı" sloganıyla internet üzerinden kutlama yapacak. Kutlamalarda "Herkese aşı, hayatları kurtar, istihdamı koru" vurgusu olacak.