"Salgını ancak aşı bitirebilir"

Video: "Salgını ancak aşı bitirebilir"

Koronavirüs salgınının sona ermesi için nüfus çoğunluğunun bağışıklık kazanması gerekiyor. Bilim insanları, gereken bağışıklık düzeyine ulaşılmasında en önemli adımın aşılama olduğu konusunda hemfikir. Rakamlar, hızla devam eden aşı kampanyalarına rağmen dünyadaki bağışıklık düzeyinin henüz yüzde 20'lerde olduğunu ortaya koydu.

Dünya genelinde koronavirüsle mücadele sürerken, ülkeler vatandaşlarını aşılama yarışında. Ancak bilim insanlarının tüm uyarılarına rağmen aşı olan insan sayısı konusunda henüz istenilen seviyeye ulaşılmış değil.

Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu, "Tüm dünyadaki insanların henüz yüzde 20'si bağışıklık kazanmış durumda. diğer yüzde 80'i halen hastalık tehlikesi ile karşı karşıya" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de ise nüfusun %60'ından fazlası hastalığa karşı korumasız durumda.

"Hala toplumun %60-65'inin hastalığa ve salgına açık olduğunu görüyoruz. Bu nedenle aşılama önümüzdeki süreç içerisinde hastalığın devamı, ekonomik çarkların işlemesi ve ileriki dönemde mutantların ve varyantların olup olmayacağına karar verme demektir."

Bilim insanları, aşı konusunda yan etkilerinden çekinerek tereddütte kalmayı gerektirecek bir durum olmadığını belirtiyor.

"Şu anda Türkiye'de kullandığımız aşıların tamamı, en az 10 yıllık süre zarfında kullandığımız ve yan etkileri konusunda bilgi sahibi olduğumuz aşılar. o nedenle uzun dönemde de korkulacak bir durum olmadığını net olarak biliyoruz."

Uzmanlar, aşının yaygınlaşması sayesinde koronavirüsle mücadelede başarıya ulaşılacağının altını çiziyor.

"Biz aslında aşıyı yaptırıp sosyal mesafemizi koruduğumuz zaman tüm önlemlerimizi aldığımız zaman geleceğimiz için bu hastalığın durdurulması varyantların en azından azaltılması ve salgının önüne geçilmesini sağlayacağız"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS