Savcı: Böyle baba olmaz

Video: Savcı: Böyle baba olmaz

Eşine ve çocuklarına şiddet uygulamış. Küçük çocuğunun görme kaybına neden olmuştu. Çocuklarını nüfusuna bile almayan baba oğlu tarafından tek kurşunla öldürüldü. Savcı "bu adama baba denemez" diyerek ağırlaştırılmış müebbet değil 18 yıl hapis istedi.

Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Aksu’nun iddianamesine göre; Yusuf Cemal Sezgin birlikte yaşadıkları günden itibaren Songül Çapan’a ve oğlu Haydar Mert Kaymaz'a şiddet uyguluyordu. Eşinin çekiçle dişlerini kırmış, oğlunun ise görme kaybına neden olmuştu. Öyle ki çocuklarını nüfusuna bile kaydettirmemişti.

Sezgin, 2015 yılında cezaevinden tahliye olunca, Songül Çapan ile yeniden birlikte yaşamak istedi. Ancak çapan kabul etmedi. Bu sırada oğlu Haydar Mert Kaymaz’a daha önce verdiği silahı geri istemişti, aksi taktirde "anneni, karını, kız kardeşini, küçük kızını Silivri’ye kaçırırım, videosunu çeker sana atarım” diye tehditlerde bulunmuştu.

Haydar Mert Kaymaz da silahı teslim etmek üzere taksiyle babasının iş yerine gitti. Ancak küfürle karşılandı. Kaymaz da babası elindeki silahla başından tek kurşunla öldürdü.

İddianamede "üst soyu kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet istenmedi. Gerekçe olarak da, "maktul şüpheliyi kendi nüfusuna kayıt ettirmemiştir. Doğduğu günden olay tarihine kadar maddi ve manevi hiçbir şekilde babalık görevini ifa etmemiştir. Maktulü şüphelinin babası olarak kabul etmek “hukuken ve vicdanen” mümkün değildir denildi.

Haydar Mert Kaymaz hakkında savcı "haksız tahrik altında öldürme" suçundan 18 yıla kadar hapis talep etti. Kasten öldürmenin nitelikli hali olan "üst soyu haksız tahrik altında öldürmekten" ceza isteseydi hapis istemi 24 yıla kadar çıkacaktı.

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS