Seçim barajı kaç olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Seçim barajı kaç olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan temasları sonrasında uçakta gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı. Özellikle baraj konusunda MHP lideri Bahçeli'yi işaret etti ve ''Devlet Bey, benim yüzde 7 teklifimi aynen kabul etti'' dedi. Erdoğan CHP'li belediyelere kaynak aktarılmadığı ve vakıf tartışmalarına ilişkin de konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ERDOĞAN: BEN YÜZDE 7 DEDİM, BAHÇELİ DE KABUL ETTİ

Siyasi partiler yasasında son durum ne? Baraj ne olacak? Bu sorular Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Azerbaycan temasları sonrasında uçakta gazeteciler tarafından soruldu. Erdoğan özellikle baraj konusunda Bahçeli ile yaptığı görüşmelere dikkat çekti. "Devlet Bey, benim yüzde 7 teklifimi kendileri de aynen kabul ettiler. Dolayısıyla bu yüzde 7 meselesini şu anda kanunda bu şekilde bizler de arkadaşlarımıza söyleyeceğiz. Onun üzerinden hareket edeceğiz" dedi.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMASI NE DURUMDA?

Erdoğan, anayasa ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini bitince Meclis'e geleceğini ifade etti. Ve ''Bu konuda gönül arzu ediyor ki Meclis’teki diğer siyasi partiler de buna hazır olsunlar. Onlar da bu konuda Tamam biz de yaparız' desinler ama şu anda onlardan aldığımız ses seda tam aksine, böyle bir şey yok" mesajı verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"CHP'Lİ BELEDİYEYE KAYNAK YOK" İDDİASI

CHP'nin "Biz belediyeler olarak hükümetten eşit kaynak alamıyoruz, belediyeler birliğinden alamıyoruz'' iddiası da soruldu Cumhurbaşkanı'na. Erdoğan, "Hepsi yalan. Bir defa yasal olarak belediyelerin hakları neyse bu haklarını iller bankasına yönelik olanı oradan, Hazine, Maliye'den almaları gerekeni oradan hiç istisnasız kesinlikle alıyorlar'' dedi.

SİYASETTE VAKIF TARTIŞMASI

Ve vakıflar tartışması... TÜGVA, TÜRGEV de Ensar vakıflarına yönelik iddia ve haberler hatılatıldı. ''Bay Kemal ve yandaşları bir defa hukuk tanımaz bir güruh'' ifadelerini kullandı. Ve TÜRGEV ve Ensar Vakfı için de ortaya atılanların iftira olduğunu ifade etti.