"Şehit Diplomatlar Sergisi" açıldı

Video: "Şehit Diplomatlar Sergisi" açıldı

İstanbul Sirkeci'deki Marmaray istasyonunda Şehit Diplomatlar Sergisi yapıldı. Ermeni terör örgütleri tarafından yapılan saldırılarda şehit düşen diplomatların hayatları anlatıldı.

ERMENİ TERÖR ÖRGÜTLERİ TARAFINDAN KATLEDİLDİLER

Görevleri başında ASALA ve JCAG gibi Ermeni terör örgütleri tarafından öldürüldüler. Şehit diplomatların hayatları, tarihleri düzenlenen sergide anlatıldı.

SERGİ İLETİŞİM BAŞKANLIĞI TARAFINDAN DÜZENLENDİ

İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen Şehit Diplomatlar Sergisi, 1973 ve 1984 yılları arasında Ermeni terör örgütlerinin tehdit ve saldırılarına rağmen görevlerinin başından ayrılmayan ve bu uğurda şehit olan Türk diplomatlara adandı. İşte o diplomatlardan biri de Mehmet Savaş Yergüz. İsviçre'de 9 Haziran 1981 tarihinde başkonsolosluktan çıkıp evine yürürken terör örgütü tarafından şehit edildi.

Ermeni terör örgütlerinin yaptıkları saldırılarda 31'i diplomat ve onların aileleri olmak üzere 58 Türk vatandaşı şehit olmuş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Diplomatlara yönelik yapılan saldırılardan biri de İspanya'nın Madrid kentine meydana geldi. 2 Haziran 1978 tarihinde Madrid Büyükelçisi Zeki Kuneralp'in makam aracına 3 terörist tarafından ateş açıldı. Yapılan saldırıda arabada bulunan eşi Necla Kuneralp ve Necla Kuneralpin eniştesi emekli büyükelçi Bekir Balcıoğlu hayatlarını kaybetti.

Serginin bir diğer özelliği de Türk diplomatların görev esnasında şehit edildiği ilk lokasyonla londrayla eş zamanlı olarak açılması.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da serginin açılışına ilişkin mesajında, "Ermeni terör örgütlerini lanetliyoruz!" ifadelerini kullandı.

SERGİ 30 MAYIS'A KADAR ZİYARETÇİLERİNE AÇIK OLACAK

24 Nisan'da açılan Şehit Diplomatlar Sergisi, İstanbul Sirkeci Garı'nda 30 Mayıs'a kadar ziyaretçilerine açık olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS