Şehit Yalçın operasyonunun ilk görüntüleri yayınlandı

Şehit Yalçın operasyonunun ilk görüntüleri yayınlandı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

TSK, IŞİD hedeflerinin vurulduğu ilk operasyonun görüntülerini paylaştı. Diyarbakır'dan kalkan Türk jetleri, iki karargah ve bir toplanma alanını vurmuştu. Vurulan ilk hedef IŞİD militanlarının toplanma alanı olarak kullandığı üç katlı bina oldu. El Tabiye bölgesindeki yer, sınırdan 14 km uzaklıkta. Jetlerin daha sonraki hedefleri karargah binalarıydı. Burgide'de sınıra 4 km mesafede, El Zahiriye bölgesinde sınıra 11.5 km mesafede iki karargah imha edildi. Operasyonda 28 km menzile sahip "JDAM" füzeleri tercih edildi. Bunlar uzaktan atılabilen hassas güdümlü bombalar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Terör örgütü DAEŞ'e yönelik yapılan ve tespit edilen hedeflerin yüzde 100 başarıyla yok edildiği belirtilen hava operasyonunda, "Pars" çağrı adını taşıyan 181. Filo Komutanlığının görev aldığı öğrenildi. "Pars" filoya bağlı uçakların pilotları, geçen sene de sınır ihlali yapan bir Suriye savaş uçağını angajman kuralları kapsamında düşürmüştü.

Hava operasyonunda, Diyarbakır'daki 8. Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı 181. Filo Komutanlığı uçakları görev aldı. "Pars" çağrı kodunu kullanan filoya bağlı uçaklar, terör örgütü DAEŞ hedeflerine yönelik hava operasyonunda uzaktan atılabilen hassas güdümlü bombaları (JDAM) kullanarak, hedeflerde tam isabet sağladı. Serbest düşümlü bombaları tam güdümlü, "akıllı" silahlara dönüştüren JDAM kiti, ilave denge ve havalanma için gövde jantlarından oluşuyor. Lazer sensörü, JDAM'a hareket eden, yer değiştirebilir ve denizdeki hedeflere yönelik tam takip yeteneği sağlıyor.

"LANTIRN" sistemi

Gece alçak irtifa uçuş kabiliyetine sahip filodaki uçaklarda "LANTIRN" adı verilen, gece veya bozuk meteorolojik şartlarda bile pilota mükemmel bir görüş sunan, atılan özel bomba ve füzelerin hedefi isabetle vurmasını sağlayan sistem bulunuyor. Az sayıdaki ülkede bulunan bu sistemin, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ayrı bir güç sağladığı da vurgulanıyor.

Eğitimlerini "harbi kazanmak için eğitim yap" anlayışıyla gerçekleştiren filoya bağlı uçaklar, geçmişte de pek çok görevde öncü birlik olarak görev aldı, yurt dışında düzenlenen tatbikatlarda da Hava Kuvvetleri Komutanlığını temsil etti.

181. Filo Komutanlığına bağlı uçaklar, Türkiye-Suriye sınırında gerçekleştirilen hava devriye görevinde de yer alıyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber