Şeker fiyatına çözüm ithalat

Şeker fiyatına çözüm ithalat

Şeker fiyatlarını düşürmek için ithalat adımı atıldı. 400 bin ton şeker ithalatına izin veren karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tarım ve Orman Bakanlığı, önceki gün piyasa dengelerinin sağlanması ve spekülasyonların önlenmesi amacıyla şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesi için çalışma başlatıldığını açıklamıştı.

O açıklamanın ardından ithalatta kota ve tarife kontenjanı hakkında karar çerçevesinde şeker ithalatına 400,000 tona kadar sıfır vergili tarife kontenjanı tanımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında, kamış veya pancar şekeri ithalatında, 400,000 tona kadar gümrük vergisi sıfır olarak uygulanacak.

Karar kapsamında yapılacak ithalat Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek ithal lisansıyla mümkün olabilecek. Türkiye'de yurtiçi şeker üretimi a ve b kotası adı verilen bir sistemle düzenleniyor ve üreticilere dağıtılıyor. Bu kotalar dışında üretilen ve yurtiçinde pazarlanamayan şekerler c şekeri olarak adlandırılıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Açılan tarife kontenjanı, c şekeri tahsisat belgesi sahibi firmalar öncelikli olmak üzere, söz konusu ürünü şekerli mamul üretiminde hammadde olarak kullanan sanayici firmalara dağıtılacak. Tarife kontenjanı taleplerine ilişkin başvuruların 10 gün içinde, ticaret bakanlığın web sitesi üzerinden elektronik imza ile yapılması gerekiyor.