Son Dakika

Sel bölgesinde bulaşıcı hastalık riski var mı?

A A

13.08.2021 - 17:57 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Batı Karadeniz'de sel felaketi yaşanıyor. Yaşamını yitiren vatandaşlarımız var. Sel ile birlikte bir çok ev ve iş yeri de su altında kaldı. Peki, selden sonra ne yapılmalı? Bulaşıcı hastalık riski var mı? Nasıl önemler alınmalı? CNN TÜRK muhabiri Mücahit Topçu, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Feride Gökçe Demir'e sordu.

Katı atıklar, çöpler ve kanalizasyon suları sel ile birlikte yaşam alanlarına taşındı. Sel bölgesinde meydana gelen hasar, insan sağlığını olumsuz etkileyebilir. Uyarı, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçe Demir'den geldi. Demir, "Kirli sular temiz sulara karışırsa, kirli sularda gördüğümüz ishal yapabilen, bağırsak iltihabı yapabilen pek çok etkenle karşılaşabiliriz" dedi.

Sorun yalnızca bununla da sınırlı değil. Dr. Gökçe Demir, "İnsanlara hastalık bulaştıran vektör dediğimiz kenelerin, kemirgenlerin, sivrisineklerin daha geniş alana yayılmasına yol açabilir. Sivrisinekler Batı Nil Virüsü bulaşabilir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi bulaşabilir" diye konuştu.

Peki, sel sonrası yaşanabilecek olası hastalık riskine karşı ne yapmalı? Nasıl önlem alınmalı? Dr. Demir, "Özellikle bu dönemde halkımızın temiz su için kullanacakları tüm suları 5-10 dakika kaynatmalarını öneriyoruz. Evlerini dezenfektan ile temizlesinler. Yerler, kapılar, pencereler oranları zehirlenmeyecek düzeyde olan çamaşır suyu ile temizlesinler" ifadelerini kullandı.

Bulaşıcı hastalıkların bir kuluçka süresi olduğunu hatırlatan Demir, risk oluşturan durumlarda mutlaka hastaneye gidilmesi uyarısında bulundu. "Açıklayamadıkları bir ateş, burun kanaması, diş eti kanamaları, bazen bilmezler derinin altı da kanar. Küçük küçük mor noktalar olursa mutlaka bir sağlık merkezine başvursunlar" dedi.