Seyahat karantinası nasıl olacak?

Video: Seyahat karantinası nasıl olacak?

Koronavirüsle mücadele kapsamında 30 büyükşehir seyahat kısıtlaması getirildi. Peki, hastası, cenazesi olanlar, oturduğu şehir ile çalıştığı şehir farklı olanlar ne yapacak? İşte tüm bu soruların cevaplarını Ceylan Sever araştırdı, Güngör Yılmaz görüntüledi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında artık herkes şehirler arası seyahat yapamayacak sadece tedavi için doktor kararıyla sevk edilenler, birinci derece yakınları vefat edenler ve ağır hastalık geçirenler valilik izniyle seyahat edebilecekler. Peki, seyahat kısıtlaması geldiğinde yaşadığı şehirde olmayanlar ne yapacak?

Otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları ve adresleri gidecekleri şehirdeki valiliğe bildirilecek. Yolcular, şehir girişlerinde sağlık kontrolünden geçirilecek. Aksi bir durumda 14 gün süreyle karantinaya alınacaklar.

Otobüsler sadece güzergahtaki il otogarlarında duracak, kapasitelerinde boşluk olursa burada yolcu alabilecekler. Otogarlarda görev yapan tüm personel ise rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilecek.

Özel araçla yolculuk yapanlara da kontrol noktalarında “yolculuğun nedeni” sorulacak. Zorunlu nedeni olmayanların şehirden çıkışlarına izin verilmeyecek. Aynı prosedür havayolunu tercih edenler için de geçerli.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS