Son Dakika

Sıcak havada maske kullanımı

A A

29.07.2021 - 16:52 Son Güncelleme:

Maske kullanımı, salgın sürecindeki en önemli tedbirlerden biri. Ancak sıcak havada maske kullanmak özellikle alerjik bünyelerde kimi zaman cilt problemlerine neden olabiliyor. Peki sıcak havada maske kullanırken nelere dikkat etmeli? Detaylar haberimizde.

Giderek yükselen sıcaklıklar ve bunaltıcı hava, maske kullanımını olumsuz etkileyebiliyor. Bu olumsuzluklardan en önemlisi ise, yaşanan cilt problemleri.

Uzmanlara göre sıcak havalarda kullanılan maskenin kalitesi de önem taşıyor.

"Kullanılan maskenin kalitesine bağlı olarak sadece cilt yağlanması değil, alerjik reaksiyonlar da görmekteyiz. Maskeye uyar tarzdaki alanlarda kaşıntı, pullanma rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir"

Peki sıcak havalarda cildi maskenin etkisinden korumak için ne yapmalı?

"Kişi gerekli alanlarda maskeyi takıp diğer zamanlarda yüzünü dinlendirilse iyi olur. Cildi yağlı ise, yağlı cilt için üretilen bir temizleyici, kuruysa kuru cilt için olan temizleyici ile temizleyip, akşamdan uygun bir nemlendirici sürebilir."

Dermatolog Serpil Özyılmaz, maske kullanımı sırasında cilde nemlendirici uygulamanın gereksiz olduğunu belirterek, güneş ışınlarına karşı koruyan kremlerin kullanılabileceğini sözlerine ekledi.