Sıfır Atık Projesi 30 milyar TL kazanç sağladı

Sıfır Atık Projesi 30 milyar TL kazanç sağladı

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, bütçenin sade ve anlaşılır şekilde halka ulaştırılması için vatandaşın bütçe rehberini yayınladı. Rehberde Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin Türkiye’nin enerji ihtiyacını kaç yıl karşılayacağı bilgisi de paylaşıldı. Savunma sanayisindeki dışa bağımlılık oranının azaldığına vurgu yapıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, bütçeyle ilgili harcamaların halk tarafından daha iyi ve kolay anlaşılması için hazırladığı ‘vatandaşın bütçe rehberi’ni yayınladı. Rehberde Sıfır Atık Projesi kapsamında toplanan atıklardan 30 milyar TL ekonomik kazanç sağlandığı belirtildi. Ayrıca 356 milyon kilovatsaat enerji, 437 milyon metreküp su, 62 milyon varil petrol tasarrufu sağlandığı vurgulandı.

Rehberde Karadeniz’de keşfedilen 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin 2023 yılından itibaren vatandaşın kullanımına sunulacak. Bu gaz rezervinin, Türkiye’deki mesken ve konutların 30 yıl ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğu vurgulandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rehberde ayrıca 2022’de 750’ye çıkan yerli ve milli savunma sistemleriyle savunma sanayinde yüzde 80 olan dışa bağımlılığın yüzde 20’lere indiği kaydedildi. Bütçe rehberinde ödeme gücü olmayan vatandaşların sağlık primi giderlerini karşılamak amacıyla yaklaşık 23 milyar lira kaynak ayrıldığı da belirtildi. Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri için de 2.5 milyar lira ödeme yapıldı.