Sinop'ta sağanak su baskınlarına neden oldu! Ayancık'ta sel meydana geldi

Sinop'ta sağanak su baskınlarına neden oldu! Ayancık'ta sel meydana geldi

Sinop'un Ayancık ilçesinde, sağanağın ardından çayın taşması sonucu bazı evleri ve iş yerlerini su bastı, mahsur kalanların kurtarılmasına çalışılıyor. İlçede aşırı yağış nedeniyle Ayancık Çayı'nın taşması sonucu cadde ve sokaklar göle döndü. Bazı ev ve iş yerlerini su bastı, araçlar sel sularında sürüklendi. Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada Ayancık'ın yağan yağışlardan etkilendiğini, bir fabrikada işçilerin mahsur kaldığını ve bir hastanenin tedbir amaçlı boşaltıldığını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İlçede aşırı yağış nedeniyle Ayancık Çayı'nın taşması sonucu cadde ve sokaklar göle döndü. Bazı ev ve iş yerlerini su bastı, araçlar sel sularında sürüklendi.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, AA muhabirine, sağanak nedeniyle mahsur kalan vatandaşların bulunduğunu ve İçişleri Bakanlığınca 3 kurtarma helikopterinin bölgeye gönderildiğini belirtti.

Maviş, Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botların da kurtarma operasyonuna katılmak üzere bölgeye gönderildiğini ve ilçeye ulaşım sağlayan köprülerin tamamının sular altında kaldığını sözlerine ekledi.

SİNOP BELEDİYE BAŞKANI BARIŞ AYHAN CNN TÜRK CANLI YAYININDA AKTARDI

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan yaptığı açıklamada şu şekilde;

"Dün gece çok etkili bir yağmur yağdı, dükkanların ve giriş katların su basması dışında çok büyük bir sıkıntı yaşamadık. Şu anda yağış dindi ama öğleden sonra tekrar bir yağış bekliyoruz. Türkeli ve Ayancık ilçelerimizde yağış daha etkili oldu.

Ayancık’ta Sinop Merkez’e nazaran çok daha ciddi sıkıntılar yaşanıyor, ekiplerimizi Ayancık’a sevk ettik. Ayancık karayolu sel nedeniyle ulaşıma kapandı.

Ayancık’ta bir kereste fabrikasında işçilerin mahsur kaldığına dair bir ihbar aldık, çalışanları tahliye etmek için gerekli çalışmaları yaptık normalde fabrikada 100’’ün üzerinde kişi çalışıyor ama içeride kaç kişi mahsur kaldı bilgimiz yok. Sel bölgesinde bir hastane de tedbir amacıyla tahliye edildi.

Ayancık’ın Ali Köyü’nde heyelan gerçekleşti karayolu heyelandan çöktü şu anda köye ulaşılamıyor ama köyde herhangi bir can kaybımız söz konusu değil.

Ayancık’a Merkez’den iş makinalarımızı gönderdik vatandaşlarımızın tahliyesi için çalışmalarımız sürüyor. Emniyet birimine bağlı kurbağa adamlar da herhangi bir olumsuzluğa karşı hazır bekliyorlar.

Şu an için çevre illerden bir yardıma ihtiyacımız yok ama dediğim gibi yağışların devam etmesi durumunda böyle bir çağrı yapabiliriz."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AYANCIK'TAKİ KERESTA FABRİKASI SAHİBİ MUSTAFA ÖZDEMİR CNN TÜRK'E KONUŞTU

Fabrika sahibi Özdemir açıklamasında "Kereste fabrikasında 5-6 kişi mahsur kaldı, sağlık durumları iyi kendileri ile irtibattayız. Köprülerimiz yıkıldığı için ulaşım da zorlaştı. Şehrin ortasından geçen dere yatağı ne varsa silip süpürdü." dedi.

KASTAMONU AZDAVAY'DA DA SAĞANAK SELE NEDEN OLDU

İlçede saat 07.00'de başlayan şiddetli yağmur sele neden oldu. Çok sayıda araç sele kapıldı, ev ve iş yerlerini su bastı. Bazı araçlar oluşan çamur yığınına saplandı. Derelerin taştığı ilçede tarım arazileri de sular altında kaldı, köprüler zarar gördü. Sel nedeniyle Azdavay-Pınarbaşı karayolunda ulaşımın güçlükle sağlandığı öğrenildi. Belediye ekipleri, yağmurun şiddetinin azalmasıyla temizlik çalışması başlattı.

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, dere yataklarının hepsinin taştığını söyleyerek, "Tarihte böyle bir şey görmedik. Dere yataklarının hepsi taştı. İlçenin yarısı su altında kaldı. İlçede su dere gibi akıyor mahallelerde. Şaşkınla izliyoruz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başkan Civelek, su altında kala binalarda zemin katlarda mahsur kalan yaklaşık 40 kişiyi kurtardıklarını söyledi. Başkan Civelek, şu ana kadar can kaybı ve yaralı olmamasının sevindirici olduğunu belirtti.