Sokağa çıkma yasağı mı ilan ediliyor? Bilim kurulu üyesi konuştu

Video: Sokağa çıkma yasağı mı ilan ediliyor? Bilim kurulu üyesi konuştu

Corona virüsü nedeniyle birçok tedbir gözden geçirilmeye devam ediyor. En çok konuşulan tedbirler arasında ise sokağa çıkma yasağı yer alıyor. Peki, sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? Merak edilen soru, geçtiğimiz akşam CNN TÜRK’te tarafsız bölge programına katılan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’ya soruldu. İşte, merak edilen soyla ilgili alınan cevap.

Sokağa çıkma yasağı mı ilan edildi? Corona virüsü salgını ile ilgili tüm tedbirlerin gözden geçirildiği son günlerde gözler bu sorununun cevabına çevrilmiş durumda. Birçok ülkede tedbir amaçlı sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Peki, Corona virüsü nedeniyle Türkiye’de de sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? Merak edilen soru katılan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’ya soruldu.


“HİÇ BİR ÜLKENİN YAPMADIĞINI YAPTIM”


İşte, Prof. Dr. Ateş Kara tarafından merak edilen soruya verilen cevap:


Bizim ülkemizdeki rakam hala çok sınırlı sayıda. Önümüzde bir Singapur örneği var. Onlar bu işi çok sıkı tuttular ve çok az vaka sayısıyla bu dönemi geçmeyi başardılar. Biz bugüne kadar ötelemede çok başarılıydık, dünyada neredeyse hiçbir ülkenin yapamadığını yaptık. Türk insanının isteğiyle ve başarısıyla biz bu rakamı çok aşağıda tutabiliriz. Bizim bunu anlatmamız lazım.


“BEKLEMEDEN GETİREBİLİRİZ!”


Bizim kendi vatandaşlarımızın ne kadar az dışarı çıkarlarsa bu işin o kadar kolay olacağını söylememiz gerekiyor. Bunları hep beraber yapabilirsek başaracağız. Baktık olmuyor rakamlar çok hızlı artıyor, o zaman biz İtalya'yı beklemeden veya Almanya örneğini gördüğümüz gibi onu beklemeden o uygulamayı da getirebiliriz.


Bilim Kurulu olarak biz bunu önerebiliriz ama ne zaman önerilebilir onu vaka sayılarına bakarak söyleyebiliriz. Bugün bizim için önemli olan şu; Birincisi, ben vakayı erken yakalayabiliyor muyum? İkincisi, muhtemel virüs bulaştırdığı kişileri yakalayıp izole edebiliyor muyum?" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS