Son dakika! 3 ismin vekilliği düşürüldü! Ankara kulisleri bunları konuşuyor | Video

Video: Son dakika! 3 ismin vekilliği düşürüldü! Ankara kulisleri bunları konuşuyor | Video

Dün Meclis'teki son dakika gelişmesi siyasetteki tansiyonu yükseltti. Üç milletvekilinin vekilliği düşürülünce Ankara'da hareketli dakikalar yaşandı. CHP'li Enis Berberoğlu, HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları çıkarılan yakalama kararları sonrasında tutuklanarak cezaevine gönderildi.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, son gelişmeleri, kulis bilgilerini canlı yayında anlattı. İşte ayrıntılar:

CHP 3 ismin vekilliğinin düşürülmesinden sonra nasıl adımlar atacak? Ne yapacak?

Meclis'te çalışmaları yavaşlatabilir. Bir takım tepkiler gösterebilirler. Bunların hiçbiri olmayacak. Bu tepkiler eyleme dönüşecek şekilde olmayacak. Ama muhalefet partisi bu konuda konuşmaya devam edecek. Önümüzdeki günlerde parti meclisi toplantısında da değerlendirilir. Ardından da yeni normalleşme kapsamında bir parça sahaya inmeyi düşünüyorlar. Gerekirse köy köy gezip durumu anlatırız diyorlar. CHP ne anlatacak? Dün Meclis'te yaşanan vekil düşürme süreci bir siyasi manevra. CHP'ye göre bunun hedefi millet ittifakını parçalamak. CHP ve HDP'yi birlikte siyaset yapıyor gibi göstermek. İyi Parti tabanını uzaklaştırmak.

Kararların okunmasından önce Anayasa Mahkemesi'nin kararı beklenmeli miydi, beklenmemeli miydi tartışması vardı. Meclis Başkanlığı'na göre AYM'ye bireysel başvurular ayrı bir yol. Ceza kararları Yargıtay'da netleşmişti. Genel Kurul'da okunduktan sonra da süreç tamamlanmış oluyor.

CHP tarafı diyor ki "Tamam varsayalım Yargıtay tarafında kesinleşmiş bir karar. Ama Anayasa'da okunabilir diyor. Okunur demiyor" diyorlar. Meclis Başkanlığı'nın inisiyatif alarak bunları okuyamayabileceğini söylüyorlar. Milletvekillerin hukukunu korumak, seçilmişin hakkını korumak için okumayabilirdi diyorlar. Demokratik bir tutum takınılması daha şık olurdu diyor CHP.

MHP tartışmalara ne diyorlar?

MHP çok sakin karşıladı. Rutin bir uygulama deyip suçlu aramanın manası yok dediler. Yargı kararının tartışması olmaz diye de tartışmaya noktayı koydu. Millet İttifakı'nı yıpratmaya yönelik bir adım mı sorusuna ise MHP'li kurmay "Buna gerek yok zaten kendi kendilerini yıpratıyorlar" dedi. Özel olarak da bir adım atmaya gerek yok deniliyor. Bundan sonra da bu dosyalar bu şekilde işleme alınır mesajı verdiler.

İyi Parti olaya nasıl bakıyor?

Meral Akşener bu sabah katıldığı bir canlı yayında Enis Berberoğlu'na sahip çıktı. Benim konuştuğum İyi Partili kurmaylar da Berberoğlu ve iki HDP'liyi ayrı kefeye koyuyor. CHP ile İyi Parti arasındaki ittifak ile AK Parti ve MHP arasındaki ittifakı birbirinden farklı görüyor İyi Parti cephesi. Biz CHP'nin avukatı değiliz onlar da bizim avukatımız değiliz diyorlar. CHP ile belli bir marj içerisinde güç birliği yapma sürecini yürüttük diyorlar. Dünkü kararla ilgili İyi Partililer'in bir takım eleştirileri var. Adalet duygusunun güçlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Uzun vadede ülke kaybeder diyorlar. İyi Parti cephesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yardımcısı Fuat Oktay'ın yazısı üzerine sürecin Meclis'te işleme konulmasını eleştirdiler. Eğer bu karar okunacaksa neden 2 yıl önce okunmadı diye soruyorlar. CHP ile ittifak yara aldığı yönündeki görüşlere katılmıyorlar.

2 HDP'Lİ İÇİN KARAR MECLİS'TE AMA SÜREÇ DEVAM EDİYOR

HDP'li Meral Daniş Beştaş ve Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun dava süreci Yargıtay'da. Eğer karar kesinleşirse Yargıtay'da kararın Meclis'te okunmasından sonra bu iki ismin de vekilliği düşer.

Bu kapsamda bir HDP'li vekil daha var ancak onun cezası 1 yıldan az olduğu için kapsam dışında kalıyor. Bu yüzden yargı kararı Meclis Genel Kurulu'nda okunmayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS