Son Dakika: 8 milyon evin deprem sigortası yok | Video

Video: Son Dakika: 8 milyon evin deprem sigortası yok | Video

Marmara depreminin 21. Yıldönümünde rakamlar halen umut verici değil. Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortalı konut sayısı ancak 9.6 milyonu buluyor. Zorunlu deprem sigortasına sahip konut oranı sadece yüzde 55. Yani 8 milyon konutun zorunlu deprem sigortası bulunmuyor.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden 21 yıl geçti. Asrın felaketi olarak nitelendirilen bu depremde resmi rakamlara göre 17 bin 480 insanımız hayatını kaybetti, büyük çaplı mal kayıpları yaşandı. Bu felaketin ardından yine yüzlerce can ve büyük mal kayıplarına neden olan Bingöl, Van, Elâzığ, Malatya illerinde depremler yaşandı. Ayrıca, İstanbul, Çanakkale, İzmir, Antalya gibi batı illerinde de son zamanlarda hissedilir derecede sarsıntılar gerçekleşti. Deprem gerçeğine rağmen ne yazık ki rakamlar halkın depreme hazırlık yapmadığını gösteriyor.

Bugün itibariyle Türkiye genelinde 17 milyon 682 bin konutun sadece 9.6 milyonunun zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Yani basit bir hesapla 8 milyondan fazla konutun zorunlu deprem sigortası yok. Bu rakam, toplam konut stokunda sigortalılık oranının ancak yüzde 54.80 seviyesine gelebildiğini gösteriyor. Sigortalılık oranına bölgesel açıdan bakıldığında Marmara Bölgesi yüzde 66,9 ile ilk sırada bulunuyor.

En düşük olduğu bölgeler ise Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz. Güneydoğu Anadolu’da sigortalılık oranı yüzde 42,5; Karadeniz’de ise yüzde 43,8 seviyesinde. Bu bölgeleri sırasıyla yüzde 46,50 ile Akdeniz, yüzde 46,70 ile doğu Anadolu izliyor. Doğu Anadolu Bölgesi, 1 yıl öncesinde güneydoğu Anadolu ile yüzde 40 sigortalılık oranı ile en düşük bölgelerden biriydi. Yakın zamanda gerçekleşen Elâzığ ve Malatya depremleri bu bölgede bilincin bir miktar arttığını gösteriyor.

İç Anadolu Bölgesi’ndeki sigortalılık oranı ise, yüzde 51,20, ege bölgesi ise yüzde 53 civarında.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS