Son Dakika! Abdullah Ağar, PKK'ya üst düzey darbeyi yorumladı | Video

Video: Son Dakika! Abdullah Ağar, PKK'ya üst düzey darbeyi yorumladı | Video

MİT, terör örgütü PKK'nın silahlı eylemlere başlamasının yıl dönümü 15 Ağustos'ta sansasyonel eylem hazırlığı içinde olan, aralarında kırmızı kategoride aranan Murat Kalko'nun da yer aldığı örgüt üyelerini etkisiz hale getirdi. Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, PKK'ya verilen üst düzey darbeyi CNN TÜRK canlı yayınında yorumladı.

Uğur Önver'in sunduğu A'dan Z'ye programına konuk olan Abdullah Ağar, şunları söyledi:

"TÜRKİYE'NİN ALAN HAKİMİYETİ BAŞARISINI GÖSTERDİ, SAYI 400'LERE KADAR İNDİ"

Türkiye, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ortaya koymuş olduğu kesintisiz baskı ve kesintisiz alan hakimiyeti ile birlikte PKK'nın yurt içindeki sayısını 400'lere kadar indirdi. Bu muazzam bir başarı. Sadece bununla kalmadı. PKK yurt dışından kaybettiği teröristlerin yerine koyamıyor. Bunun sebebi de Pençe 1, Pençe 2, Pençe 3, Kaplan ve Suriye'de yapmış olduğumuz harekatlar. Şimdi bunlarla birlikte çok iyi bir noktaya geldiğini ifade etmemiz mümkün.

"BULUNDUĞUMUZ ALANLARDA HAKİMİYET KURAMAYACAKLAR"

Bugün PKK bizim erişimimizin ötesindeki alanlarda son derece güçlü faaliyet gösteriyor. Sadece Kürt kardeşlerimizi değil, Arapları, Süryanileri, Keldanileri, Ezidileri, Şebekleri, herkesi etkileyebilecek bir etki koymaya başladı. Yani jeopolitik bir denklemin parçası haline dönüştü. Bu anlamda içerideki mücadele son derece güçlü, muazzam kabiliyet, kapasite ve başarı var. Ama bunun öteki alanlarda da etkisini göstermesi jeopolitik mücadelemizin devamlılığı ve başarısı anlamında da büyük bir değer taşıyor. Bizim bulunduğumuz alanlarda bir devlet kuramayacak. Bu çok net olarak kendisini gösterdi. Özellikle bulunduğumuz Barış Pınarı Harekatı'nın güneyinde 40 bin kilometrelik alanda 65 bin tane PKK'lı var. Ve konvansiyonel bir orduya dönüşme eylemi içerindeler ve bu süreçleri yaşıyorlar. Bir diğer tarafıyla da bizim Menbiç, Ayn el Arap yani Kobani ve Kamışlı'ya oralardan Türkiye'ye akrebin iğnesi gibi saplanma eğilimi gösteriyor. Buraları temizlersek, Sincar'ı, Mahmur'u bunların elinden kurtarırsak, tartışmalı bölgelerdeki YPG/PKK varlığını etkisizleştirirsek daha aşağılarda zaten bir şey yapamaz. 

"SİYASİ ANLAMDA PKK'DAN BAĞLARIN KOPMASI GEREKİR"

Açıkçası şunu söylemek gerekiyor. PKK'nın Kürt kardeşlerimizle olan bağını kopartmamız lazım. Türkiye'de kopartıyoruz. Siyasi anlamda da önemli faaliyetler yapmamız gerekiyor. Bizim Kürt kardeşlerimiz elbette siyaset yapabilir. Ama bir bölücü siyaset, Türkiye'deki ana siyasi eksenleri manipüle eden bir terör siyasetinin yapılması Türkiye'ye çok zararlı. Milli güvenlik konusuna dönüşüyor. Bunlar da çözümlendiği taktirde aşağıda Rakka'da, Bağoz'da, Arap bölgesinde istediği kadar kıvransın dursun. Ama Kürt kardeşlerimiz üzerindeki etkisini üretmeye devam ettiği sürece jeopolitik bir tehdidin bir parçası olmaya devam edecekler. Açıkçası bu çok önemli. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS