Son dakika... ABD'ye "güvenlik uyarısı" tepkisi | Video

Video: Son dakika... ABD'ye "güvenlik uyarısı" tepkisi | Video

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği, terör tehdidi nedeniyle işlemlerini askıya aldı. Soylu elçiliğin duyurusuna "Edep ve adaptan yoksun bir yaklaşım" sözleriyle tepki gösterdi. Peki, tepkinin arka planında ne var? CNN TÜRK'e konuşan güvenlik kaynakları, "Açıklama Türk güvenlik birimleriyle görüşmeden yapıldı" diyor.

SOYLU: BU USUL,ERKAN VE ADAPTAN YOKSUN BİR YAKLAŞIM

Amerika birleşik devletleri, terör saldırısı ihtimali nedeniyle Türkiye'deki elçiliğinde ve konsolosluklarında vize işlemleri ile hizmetleri durdurdu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu usül, erkan ve adaptan yoksun bir yaklaşımdır" sözüyle büyükelçiliğe tepki gösterdi.

"AÇIKLAMA GÜVENLİK BİRİMLERİYLE GÖRÜŞMEDEN YAPILDI"

CNN TÜRK'ün güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Soylu'nun tepkisinin nedeni Amerikan Büyükelçiliği'nin Türk güvenlik birimleri ile görüşmeden açıklamayı yapmış olmaları. Öncesinde güvenlik birimleriyle koordinasyon yapılmadığı belirtiliyor.

"TÜRKİYE GÜVENSİZ ALGISI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR"

Güvenlik kaynaklarına göre, açıklama ile tepkinin bir diğer nedeni de "Türkiye önlem almıyor ve ülkedeki ABD vatandaşlarının güvenliğini sağlamıyor" görüntüsü verilmesi. Kaynaklar, bu iki gerekçe ile Amerikan Büyükelçiliği'ne tepki gösterildiğini ifade etti.

Amerika'nın Ankara Büyükelçiliği, Soylu'nun tepkilerine bir yanıt vermedi. Ancak güvenlik duyurusu sonrası yapılan açıklamada Amerikan Büyükelçiliği Sözcüsü, "Uyarıyı uzun suren değerlendirme ve güvenlik şartlarına dayanarak yayımladık. Hükümete verdiği destek nedeniyle teşekkür ediyoruz" demişti. Amerikan diplomatik kaynaklar ise Türk hükümetinin tehdide ilişkin bilgilendirildiğini söylemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS