Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan, Filistinli mevkidaşı ile ortak açıklama

Video: Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan, Filistinli mevkidaşı ile ortak açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki ile ortak açıklama yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail'in Doğu Kudüs'te yasa dışı yerleşim yerleri açma yönündeki adımlarından vazgeçmesini istedi.

Çavuşoğlu ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, İsrail'in Doğu Kudüs ve Batı Şeria'yı işgal etme politikasının hız kesmeden devam ettiğine dikkati çekti.

Doğu Kudüs'teki yasa dışı yerleşimlerin genişletilmesi ve Şeyh Cerrah'taki Filistinlilerin evlerinin yasa dışı yerleşimcilere devri için yeni adımlar atıldığını dile getiren Çavuşoğlu, bu evlerin Ürdün tarafından yapılıp Filistinlilere teslim edildiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, sahte belgelerle bu evlerin İsraillilere ait olduğunu iddia etme arsızlığının da gösterildiğini belirterek, "Gelecekte daha büyük istikrarsızlıklara yol açmamak için İsrail'in tüm bu adımlardan vazgeçmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Harem-i Şerif'e yönelik kısıtlamaların da bir an önce son bulmasını gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Filistinlerin ibadet özgürlüğüne saygı beklediklerini dile getirdi.

"Filistin'de seçimlerin uluslararası standartlarda gerçekleşmesi için her türlü desteği vermeye hazırız"

Çavuşoğlu, Filistinliler arasında birlik ve beraberliğe önem atfettiklerini belirterek "Seçim tarihi açıklandığı zaman Türkiye olarak bu seçimin uluslararası standartlarda gerçekleşmesi için Filistin'in ne ihtiyacı varsa onu sağlamaya hazırız." dedi.

Gerek siyasi gerekse mali olarak ve lojistik destek bakımından seçimle ilgili ihtiyaç duyulacak cihazların karşılanması dahil her türlü desteğin verileceğini yineleyen Çavuşoğlu, yapılacak seçimi uluslararası kuruluşların gözlemesi durumunda Türkiye'nin 2006'da olduğu gibi gözlemci gönderebileceğini aktardı.

"(Mısır'la) Dışişleri Bakanları düzeyinde bir görüşmeyi gerçekleştirebiliriz"

Türkiye ve Mısır heyetlerinin Kahire'de gerçekleştirdiği istikşafi nitelikli görüşmelere ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, bu konuda 2 ülkenin ortak açıklama yaptığını hatırlatarak, heyetlerin ikili meselelerin yanı sıra bölgesel konuları da ele aldığını belirtti.

Çavuşoğlu, "Karşılıklı herhangi bir belge ya da şart koşma gibi bir şey olmadı. Herkes kendi düşüncelerini söyledi, samimi bir ortamda." diye konuştu.

Bu görüşmeden sonra 2 tarafın da karşılıklı hangi adımları atabileceğini değerlendireceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Ona göre, gelecekte Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi bu süreci genişleterek ve derinleterek devam ettirme arzusundayız. Elbette bu süreçte önce istihbaratlarımız görüştü, sonra bakanlıklar devreye girdi, bakan yardımcısı düzeyinde temas oldu. Samih Şukri ile de, yani dışişleri bakanı düzeyinde de böyle bir görüşmeyi gerçekleştirebiliriz." ifadelerini kullandı.

Mısırlı mevkidaşıyla daha önce çeşitli uluslararası platformlarda defalarca görüştüğünü anımsatan Çavuşoğlu, "İlişkilerimizin en az düzeyde olduğu dönemde bile Mısır'ın, özellikle tabii ki Arap dünyası için, İslam dünyası için, Orta Doğu için, Afrika için önemi ortada ama, Filistin için önemini her zaman vurguladık. Dolayısıyla Mısır'la ilişkilerimizin normalleşmesi demek Fiilistin'e verebileceğimiz desteğin de daha iyi koordine edilebilmesi demektir, daha etkili destek verebiliriz. Önümüzdeki süreçte bu çalışmaları sürdüreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmenin önemli bir dönemde gerçekleştiğini belirten Çavuşoğlu, "Filistin'de 15 yıl sonra seçimler gerçekleşecekti fakat maalesef İsrail'in Doğu Kudüs'te seçimleri engellemesi sebebiyle bu seçimler ertelenmek durumunda kaldı." dedi.

Seçimlerin bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, "2006 yılında olduğu gibi Filistin’de gerçekleştirilecek seçimlerin demokratik ve şeffaf bir şekilde gerçekleşeceğinden de şüphemiz yok. O gün tüm seçimi gözlemleyen uluslararası kurumların değerlendirmesi de bu yöndeydi. Özellikle İsrail'in Oslo Anlaşmasına da bu şekilde riayet etmesi gerektiğini bir kere daha hatırlatmak isteriz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Filistin'de taraflar arası uzlaşıya da her zaman destek verdiğine işaret ederek, "Bu uzlaşı neticesinde bir seçim kararı alınmıştı. Seçim tarihinin ertelenmesinden sonra da bu uzlaşı sürecinin devam edeceğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin iki devletli çözüm vizyonundan vazgeçmeyeceğini anlatan Çavuşoğlu, "Bunu aşındıracak adımlardan gerek İsrail’in gerekse İsrail’le Filistin davası pahasına ilişkileri normalleştirecek ülkelerin vazgeçmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz." değerlendirmesini yaptı.

İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi'nin de bu gelişmeler ışığında toplanması gerektiğine inandığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Aynı şekilde Doğu Kudüs Komitesi'nin de toplanmasında fayda var." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Kudüs'te büyükelçilik açma kararlarının uluslararası hukuka aykırı olduğunun altını çizerek, "Kosova başta olmak üzere bu yönde karar alan ülkelerin bu kararlarını gözden geçirmesini istiyoruz. Buradan bir kere daha çağrıda bulunmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Uluslararası Filistin Konferansı teklifinin bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "Seçimden sonra bu konferansın gerçekleştirileceğini görüyoruz. Türkiye olarak bu konferansa güçlü bir şekilde destek veriyoruz." ifadesini kullandı.

El-Maliki ile görüşmede ikili ilişkilerin de ele alındığını söyleyen Çavuşoğlu, 2018 yılında gerçekleştirilen Türkiye-Filistin ortak komitesi toplantısının ilkine işaret ederek, "İkincisini de inşallah bu sene içerisinde gerçekleştirmek istiyoruz ve ikinci ortak komite toplantısını Ramallah’ta gerçekleştirmek istiyoruz. Bu konuda bugün birlikte karar aldık." dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Filistin ekonomisine katkısının süreceğine de vurgu yaparak, "Bu zorlu Kovid sürecinde elimizden geldiği kadar Filistinli kardeşlerimize gerek tıbbi malzeme gerekse ayni ve nakdi yardım olmak üzere desteğimizi verdik. Hiçbir zaman Filistinli kardeşlerimizi ve Filistin davasını yalnız bırakmadık. Bundan sonraki süreçte de yalnız bırakmayacağız. Dayanışmamız sürecek." değerlendirmesinde bulundu.

2006 yılındaki seçimin Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Avrupa Parlamentosu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve AGİT Parlamenterler Asamblesi gibi uluslararası kurumlar tarafından gözlemlendiğini hatırlatan Çavuşoğlu, bu misyonların içinde Türk milletvekillerinin de bulunduğunu ve seçimin düzenlenmesi halinde yeniden bir heyetin gönderilebileceğini ifade etti.

FİLİSTİN DIŞİŞLERİ BAKANI MALİKİ

Maliki, Türkiye'yi ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye’nin BM Filistinlilere Yardım Ajansı (UNRWA) ve çeşitli projeler aracılığıyla Filistin'e destek olduğunu aktaran Maliki, "Türkiye siyasi tutumuyla gerçekten Filistin davasını, Filistin halkını sürekli destekliyor. Türkiye, Filistin halkına destek konusunda herkesten önce gelmektedir. Gerçekten çok güçlü biçimde Filistin hükümetine ve halkına destek oluyor." dedi.

Kudüs’ün önemi ve bu kentin karşı karşıya kaldığı tehlikelerin devam ettiğini vurgulayan Maliki, İsrail'in kentin şahsiyetine, dokusuna, uygarlığına ve dinine müdahale ettiğini söyledi.

Maliki, Aksa Mescidi'nin ilk Müslümanlar için kıble olduğunu belirterek "(Aksa'ya yönelik) Bu tehdit devam ediyor. Burada sadece Mescid-i Aksa'yı değil mekansal ve dini olarak da tüm Kudüs bölünmeye çalışılıyor. Kudüslüler tüm Arap ve İslam alemi adına bu savunmayı yapıyor. Kudüslülere destek olmalıyız. Aksa'dakiler bilmeliler ki kendilerini burada Türkiye'de destekleyenler var." diye konuştu.

Doğu Kudüs'teki Şeyh Cerrah semtinde olayların meydana geldiğine işaret eden Maliki, İsrail yönetiminin buradaki Filistinlilere sadece Kudüs'te oldukları ve Filistinli oldukları için bu muameleyi yaptığını anlattı.

"Seçimleri şeffaflık içinde gerçekleştirmeyi istiyoruz"

İsrail'in Kudüs ve Kudüs çevresinde yerleşim bölgeleri inşasına devam ettiğini aktaran Maliki, Türkiye Dışişleri Bakanlığının da dün İsrail'in açıkladığı 540 yeni yerleşim birimi inşaatı kararını kınadığını ve bunun kendileri için önemli olduğunu hatırlattı.

Maliki, Filistin devletinin 22 Mayıs'ta yapılacak genel seçimleri İsrail'in işgal ettiği topraklarındaki taahhütlerini yerine getirmediği için ertelediğini belirterek, Filistin'de seçimlerin yapılabilmesi için uluslararası toplumun İsrail'e baskı uygulamasını istedi.

Filistinliler olarak seçimleri şeffaflık içinde gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini vurgulayan Maliki, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) içinde Çavuşoğlu ile beraber olmak konusunda, İİT Genel Sekreteri ile Kudüs'ün korunması konusunda teşkilat içinde çalışmak üzerine anlaştıklarını belirtti.

Maliki, İİT çatısı altında kurulan Kudüs Komitesinin kenti koruması için bir an önce harekete geçmesi çağrısı yaptı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Filistin üzerine uluslararası konferansın yapılması için çağrıda bulunduğuna işaret eden Maliki, "Filistin meselesinin çözümünün iki devletli çözüm olduğunu" vurguladı.

Maliki, "bazı ülkelerin Kudüs'te büyükelçilik açma kararlarını kınadıklarını ve bu kararların uluslararası hukuka aykırı olduğunu" kaydetti.

"Uluslararası toplumu bu konuda uyarmalıyız"

Maliki, seçimler yönündeki tavrının ardından uluslararası toplumu İsrail konusunda uyarmak gerektiğini belirterek, İsrail'in "yerleşimci ve ilhak edici politikalarına" devam ettiğini anlattı.

Son dönemde insan hakları örgütlerinin İsrail'in Filistin'deki politikalarına yönelik raporlar yayınladıklarını aktaran Maliki, bu raporlarda İsrail devletinin bir "apartheid" uygulamaları, yani ırkçı ayrımcılık dolayısıyla insanlığa karşı suçlar işlediğinin tespit edildiğine işaret etti.

Maliki, "Uluslararası toplumun bu raporlar ışığında bu politikalarını gözden geçireceklerini düşünüyoruz." dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS