Son dakika: Baro görüşmeleri olaylı başladı | Video

Video: Son dakika: Baro görüşmeleri olaylı başladı | Video

Ankara'da baro görüşmeleri olaylı başladı. Dünkü, Adalet Komisyonu'nda sosyal mesafe tartışması çıktı. Görüşmeleri takip eden CNN TÜRK Muhabiri Ünal Kaya, gelişmeleri aktardı.

Ünal Kaya şunları söyledi:

04.00'E KADAR SÜREN GÖRÜŞMELER BUGÜN DE DEVAM EDECEK

Baro görüşmeleri olaylı başladı, olaylı da devam etti. Sosyal mesafe tartışmasıyla başlamıştı, yoğun bir milletvekili akını vardı. Muhalefet, bu yasanın TBMM'den geçmesini istemiyor, itirazlar var. AK Parti ve MHP ise yasanın bir an önce geçmesini istiyor. O nedenle oldukça kalabalık bir komisyon gerçekleştirildi. Hatta kendi komisyon salonunda değil, plan bütçe komisyonu salonunda başlamıştı. Haliyle yoğun muhalefet olduğu için partiler, sürekli bir konuşmayla, söz hakkıyla tıkamaya yönelik bir strateji izliyor Cumhuriyet Halk Partisi, HDP ve İYİ Parti grubu. O yüzden sabah 4'e kadar sürdü ve genelin üzerinde konuşmalar yapıldı ki hala o konuşmalar bitmedi. Bugün de genelin üzerinde gelişmelere devam edilecek. Malum bu çerçevede muhalefet milletvekilleri bu çerçevede 1, 1,5 saatlik konuşmalar yapıyor ve söz haklarını bu şekilde yapmayı tercih ediyorlar.  

GÖRÜŞMELERDE CHP'Lİ TANAL RAHATSIZLANDI TEST YAPILDI

Bu sırada bir de rahatsızlanan milletvekili oldu. Haliyle sosyal mesafe ve korovirüs denilince bir gerilim oluştu. CHP'li milletvekili Mahmut Tanal, midesinin ağrıdığını ve boğazının ağrıdığını söyledi. Bunun üzerine hastaneye götürüldü. Tanal'ın oturduğu koltuk, Meclis görevlileri tarafından dezenfekte edildi. Komisyona da ara verilip bir süre içerisinin havalandırılması sağlandı. Tanal'ın ekibinden koronavirüs testinin negatif olduğunu öğrendim. Sağlığında herhangi bir olumsuzluğun olmadığını, hatta bugün saat 11:00'de de basın toplantısı düzenleyecek. 

BARO BAŞKANLARI ANKARA'DA

Barolar da bu süre zarfında TBMM'nin kapısındalardı. Ankara Barosu avukatları eyleme geçti. Onlar da kendilerinin dinlenmesi için TBMM'ye gelerek, komisyona girip söz haklarını kullanmak istediler. Uzun süre görüş alışverişinde bulunuldu, bir pazarlık söz konusu oldu. Sonunda Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu devreye girdi. AK Parti grubuyla da görüşüldü. Sonunda da üç kişinin temsilen komisyona gelmesine izin çıktı. Ancak Ankara Barosu avukatları, 'Biz üç kişi değil, tamamımız içeri girmek istiyoruz' diye bu daveti reddettiler. Bu yüzden komisyona bir kabul söz konusu olmadı. Onların bekleyişi de devam ediyor. Bugün de tabii önemli. Onlara başka illerden destek gelecek mi, malum koronavirüs nedeniyle eylem yapılması yasaklanmıştı. Bir başka olumsuzluk yaşanacak mı? Avukatlar bu itirazlarını nasıl dile getirecek? Yine önemli başlıklardan ve takip edilecek konular arasında. Hem eylem bağlamında hem de TBMM'ye yansımaları bağlamında. 

GÖRÜŞMELERE BUGÜN DE DEVAM EDİLECEK

Bu güne baktığımızda ise yine saat 14:00 itibariyle komisyon açılışını yapacak ve genelin üzerinde konuşmalar yapılacak. Muhalefet bu süreci uzatabildiği kadar uzatmayı düşünüyor. O yüzden bugünü de genelin üzerinde konuşarak geçirmeyi planlıyor. Ancak AK Parti ve MHP ise bir an önce maddelere geçmek istiyor. Malum kanun teklifi 28 maddeden oluşuyor. Bu hafta içerisinde de bitirilip hafta sonu dahil, AK Parti ve MHP önümüzdeki hafta TBMM'ye getirip yasalaştırmayı planlıyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS