hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Başbakan açıkladı: Süleyman Şah Saygı Karakolu eski yerine taşınacak

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Başbakan Binali Yıldırım, Suriye'de "işler yoluna girdikten sonra" Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun eski yerinde faaliyete geçeceğini bildirdi. Yıldırım, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Trump'ın Kudüs konusunda Cumhurbaşkanı'nı aramadığını söylediğini anımsatarak "evet, doğru Cumhurbaşkanımızla Trump arasında görüşme olmadı. Çünkü Cumhurbaşkanımızın bu konudaki düşüncesi, görüşü bellidir. Olsa olsa Trump bunu bildiği için aramaya dahi cesaret edememiştir." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başbakan Binali Yıldırım, Meclis Genel Kurulu'nda bütçe sunuş konuşması öncesinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Binali Yıldırım Kudüs'ün yeryüzünün ikinci mescidi, insanlığın mabedi, üç büyük semavi dinin merkezi olduğunu vurgulayarak uluslararası toplumun ve islam ülkelerinin yapması gerekenin Filistin'i yalnız bırakmamak  olduğunu kaydetti.

  Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Trump'ın Kudüs konusunda Cumhurbaşkanını aramadığını söylediğini anımsatarak şöyle konuştu:

  "Trump, aramaya cesaret edememiştir"

  Evet, doğru Cumhurbaşkanımızla Trump arasında görüşme olmadı. Çünkü Cumhurbaşkanımızın bu konudaki düşüncesi, görüşü bellidir. Olsa olsa Trump bunu bildiği için aramaya dahi cesaret edememiştir. Asla ve asla İsrail'i Kudüs'ün başkenti olarak tanımadık. Sayın Kılıçdaroğlu, web sitesinde neden İsrail'in başkentinin Tel Aviv olarak yazılmadığını sordu. Elimde anlaşmalar var. 1996 yılında Demirel'in  İsrail'e ziyaretinde altı adet anlaşma yapmış ve bunların hepsini Kudüs'te imzalamış. Bunları Kudüs'te imzalaması Sayın Demirel Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak mı tanımıştır, elbette değil. Bizim büyükelçiliğimiz Tel Aviv de. Bizim için İsrail'in başkenti Tel Aviv'dir. Bizim Kudüs'te büyükelçiliğiniz var. Kimin büyükelçilği, Filistin büyükelçiliği.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Süleyman Şah Saygı Karakolu

  Suriye’deki gelişmelere değinen Yıldırım, “Asla Kürt kardeşlerimizi hedef almadık, onların ihtiyaçlarını görecek iletişimi açık bıraktık. DEAŞ ve PKK, Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit ediyor. Irak hükümetinin sınır kapısını tam kontrol altına almak için önümüzdeki günlerde Gaziantep'te toplantı gerçekleştireceğiz. İnsan haklarının ayaklar altına alındığı büyük bir etnik kıyım yaşıyoruz. Myanmar'da insanlar evlerinden atılmış durumda. Oraya insani yardımları en önce ulaştıran Türkiye olmuştur” dedi.

  Başbakan Yıldırım, Fırat Kalkanı Bölgesi'nin terör örgütü PKK ve DEAŞ’tan tamamen temizlendiğini ve 70 bin Suriyeli'nin yurtlarına döndüğünü bildirdi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Süleyman Şah Saygı Karakoluna ilişkin iddialarını anımsatan Yıldırım, "Şunun bilinmesini istiyoruz ki tarihi haklarımız konusunda çok hassasız. Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun yeri Türkiye'nin mülküdür, orada Türkiye'nin bayrağı dalgalanacaktır. Kısa vadede güvenlik sebebiyle burası boşaltılmış. Suriye'deki işler yoluna girdikten sonra aynen orada bu Süleyman Şah Saygı Karakolu tekrar faaliyete geçecektir." dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow