Son Dakika! Berberoğlu'nun vekilliği ile ilgili karar ne olacak? | Video

Video: Son Dakika! Berberoğlu'nun vekilliği ile ilgili karar ne olacak? | Video

Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonrası CHP, Enis Berberoğlu'nun milletvekilliğinin sürdüğü iddiasında. CHP'li İbrahim Kaboğlu, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali tespitinin ardından Berberoğlu'nun milletvekilliğinin devam ettiğini ileri sürdü. Peki, Meclis hukukçuları ne diyor?

CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa hukukçusu İbrahim Kaboğlu, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği hak ihlali kararının ardından CHP'li Enis Berberoğlu'nun milletvekilliğine devam etmesi gerektiğini savundu.

Enis Berberoğlu'nun durdurulan MİT TIR'larının görüntülerini paylaşması nedeniyle aldığı hapis cezası kararının Meclis'te okunmasıyla milletvekilliği düşürülmüştü. Ancak Anayasa Mahkemesi, Enis Berberoğlu'nun bireysel başvurusunda seçilme, siyasi faaliyette bulunma ve kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Anayasa Mahkemesi'nin bu kararının ardından Anayasa hukukçusu İbrahim Kaboğlu yaptığı değerlendirmede, TBMM Başkanlığı'nın Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararını 1 Ekim günü Meclis Genel Kurul bilgisine sunarak, Berberoğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin işlemi geçersiz kılmak ve milletvekilliği görevine devamını sağlamakla yükümlü olduğunu belirtti.

Milletvekilliğinin düşürülebilmesi için "kesin hüküm giyme" şartı olduğunu hatırlatan Kaboğlu, 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle getirilen bireysel başvuru hakkının, hükmün Yargıtay aşamasında kesinleşmesini engellediğini savundu. Ve Anayasa Mahkemesi'nin verdiği hak ihlali kararının da bağlayıcı nitelikte olduğunu belirterek, Berberoğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin işlemin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Edinilen bilgilere göre Meclis Başkanlığındaki hakim görüş, yeniden yapılacak yargılamanın sonucunun beklenmesi yönünde. Çünkü milletvekilliğinin düşürülmesi kararının Meclis'in verdiği bir karar olmadığı, kesinleşmiş bir yargı kararının Meclis'te okunmasından ibaret olduğu, dolayısıyla da yeniden yapılacak yargılama sonucunda hüküm kesinleştikten sonra ne yapılacağının tekrar değerlendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS