Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'nin Sakarya adaylarını açıkladı

Video: Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'nin Sakarya adaylarını açıkladı
Serdivan Spor Salonu'nda '<a class="in-news-link" href="/ak-parti" target="_blank" title="AK Parti haberleri">AK Parti</a> Sakarya <a class="in-news-link" href="/belediye" target="_blank" title="Belediye haberleri">Belediye</a> Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı <a class="in-news-link" href="/recep-tayyip-erdogan" target="_blank" title="Recep Tayyip Erdoğan haberleri">Recep Tayyip Erdoğan</a>, AK Parti'nin Sakarya adaylarını açıkladı.

Serdivan Spor Salonu'nda 'AK Parti Sakarya Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Sakarya adaylarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Aday toplantımızın partimiz ve Sakaryamız için hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyorum. 2 dönem Serdivan Belediye başkanlığı, 2 dönemdir de Sakarya Belediye Başkanlığı yapan Zeki Toçoğlu kardeşimize şükranlarımı sunuyorum. Büyükşehir ve ilçelerde partimizi temsil edecek belediye başkan adaylarımıza muvaffakiyetler diliyorum. Sakarya, inşallah bir kez daha partimizin bayrağını en yukarıda dalgalandıracak.

31 Mart seçimlerinde AK Parti teşkilatlarımıza çok önemli görevler düşüyor. Sadece seçmen kütüklerini takip ettiğimizde dahi yapacak çok işimiz olduğu ortaya çıkıyor. AK Parti üyelerinden 504 bininin burada kayıtlarının olmadığını gördük. Bu seçimlerde 1 milyon gencimiz ilk defa oy kullanacak. Sakarya'da da ilk defa oy kullanacak kişi sayısı 12 binden fazla. Şehre yeni gelen seçmen sayısı 16 bin 500 civarında. Bir önceki seçime göre listelerde olmayan kişi sayısı 11 bin 500'e yakın. Üyemiz olup da seçmen kaydı bulunmayanların sayısı 6 bine yakın. Bunlar çok ciddi rakamlar. Tüm il ve ilçe başkanlarımıza bir kez daha talimat veriyorum; seçmen kütüklerinde adı olmayanların adreslerini bulup kayıtlarını yaptıracaksınız.

Biz gittiğimiz her yerde eserlerimizle konuşuruz, CHP hep laf. Birileri gibi yalanın gölgesine sığınmıyor, milletimizle yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı paylaşıyoruz. Bugün dev bir tesisin temellerini attık. Bay Kemal inşallah izlemiştir. İzlememişse akşam haberlerinde izlesin.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Tank palet fabrikasının satılması' diye bir şey yok

'Bay Kemal'in böyle bir derdi yok'

Bakınız iktidarlarımız döneminde yani 16 sene, Sakarya'ya ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? Yaptığımız yatırımların toplam tutarını biriniz söyleyemedi ama ben söyleyeyim. Ana kademe, gençler, hanımlar söylemeniz lazım. 24 milyon katrilyon sadece Sakarya'ya yatırım yaptık. Bunu teşkilat olarak hep anlatmanız lazım. Herkes bunu bilmeli. Bay Kemal'in böyle bir derdi yok zaten. Son 16 yılda Sakaryalı ihtiyaç sahiplerine 1,3 katrilyon tutarında yardım yaptık. Bay Kemal haberin var mı? 6 sağlık tesisimizin inşaası da sürüyor. Bir illet bir zillet ittifakı var karşımızda. Bunlara 31 Mart'ta gereken dersi vermek zorundayız. Bir illet bir zillet ittifakı var karşımızda. Bunlara 31 Mart'ta gereken dersi vermek zorundayız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşması sırasında kalabalığın arasındaki kız çocuğu ile samimi bir sohbet gerçekleştirdi. 'O benim cici kızım' diyen Erdoğan, küçük kıza 'beni ne kadar seviyorsun' diye sordu. Küçük kız da Erdoğan'a ellerini kalp yaparak ve iki yana açarak yanıt verdi.

'İstihdam yaratacak bir proje'

Buraya gelmeden önce BMC'nin temel atma törenine katıldı. Tüm etapları bittiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak bir proje. Şimdi temelini attığımız ilk kısım 2020'de hizmete girecek. Birileri her devirde olduğu gibi bugün de ülkemizin önünü kesmek için her yönteme başvuruyorlar. Biz tank fabrikamızla ilgili işletme devri yaptık, BMC'ye 25 yıllığına işletmesini verdik. BMC, buraya 50 milyon dolar yatırım yapacak. Burada çalışanlar çıkarılmayacak, özlük haklarında düşme olmayacak. Bu CHP zihniyeti bunun önünü kesmeye çalışıyor, bunlar da yerli- milli olmak gibi bir dert yok.  Bizler CHP'ye yüklenince birileri rahatsız oluyor, suçu başkalarının omuzuna yüklemeye çalışıyor. Hala kendi savaş uçağımızı üretmek için çırpınıyoruz. Yapacağız da. İHA'ları, SİHA'ları nasıl yaptıysak savaş uçağımızı da yapacağız. İman ve azim öyle bir şeydir ki tekeden bile süt çıkartır. Bunun için bir yandan F-35 uçaklarının yapımına da ortak olduk. 

'Yüzde 35'lere düşürdük'

Düşmanlarımız bize Kıbrıs'ta telsiz yaptırmıyordu. Hamdolsun ASELSAN'ı kurduk. Şimdi istiyoruz ki tankların bakımını da Karasu'da yapalım. Kendi savaş uçağımızı da yapacağız. Kendi eğitim uçağımız olan Hürkuş uçağımızı geliştirdik. Kayseri'de kurulan uçak fabrikamız dünyaya uçak ihraç ediyordu. Ama o dönemlerin yönetiminde bunlar hep engellendi. Silah üreten fabrikaları, soba üreten fabrikalara dönüştürenler hep aynı zihniyettir. Etimesgut'ta askeri uçak üretimi için tesis kurulmuştu. Dönemin hava kuvvetleri komutanına gidenler, ABD bedava uçak veriyor denilerek geri çevrildi. Ama biz böyle yapmadık. Savunma sanayiimizi geliştiriyoruz. Önem verdik. Biz savunma sanayi içinde yer alan bütün girişimcilerimizin yanındayız. Bu alanda çok daha güçlü olacağız. Savunma sanayiinde dışa bağımlılığı yüzde 80'lerden yüzde 35'lere düşürdük. Şu anda savunma sanayiinde 2 milyar dolar ihracat yapabilecek duruma geldik."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Sakarya adaylarını açıkladı. İsimler şöyle:

- Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı: Ekrem Yüce

- Adapazarı - Mutlu Işıksu

- Akyazı - Bilal Soykan

- Arifiye - İsmail Karakullukçu

- Erenler - Fevzi Kılıç

- Ferizli - İsmail Gündoğdu

- Geyve - Murat Kaya

- Hendek - Ali Kemal Sofu

- Karapürçek - Orhan Yıldırım

- Karasu - İshak Sarı

- Kaynarca - Murat Kefli

- Kocaali - Ahmet Acar

- Pamukova - Cevat Keser

- Sapanca - Özcan Özen

- Serdivan - Yusuf Alemdar

- Söğütlü - Koray Oktay Özten

- Taraklı için ise Cumhur İttifakı kapsamında MHP'li aday İbrahim Pilavcı yanıtıldı.


{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS