SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Batı Karadeniz afet bölgesi ilan edildi

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Batı Karadeniz afet bölgesi ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, selden en çok etkilenen ilçe olan Bozkurt'ta cuma namazı sonrası halka hitap etti. Erdoğan konuşmasında; "Kastamonu, Bartın ve Sinop’u “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” olarak ilan ediyoruz." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan, 11 Ağustos'ta Batı Karadeniz bölgesinde etkili olan aşırı yağışlar sonucunda sel ve su baskınlarının meydana geldiği Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde cuma namazı için Yeni Cami'ye gittiği sırada kendisini bekleyen vatandaşları selamladı.

Vatandaşlara Cumhurbaşkanlığı otobüsünden hitap eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sizi selamlamadan geçmeyim istedim. Şunu çok açık, net söylüyorum, Allah'ın izniyle bu afetleri de aşacağız. Ne gerekiyorsa devlet olarak elimizden geleni süratle yapıp, küllerimizden inşallah yeniden ayağa kalkacağız. Hiç merak etmeyin evelallah bu millet hiçbir zaman çömelmedi, yine çömelmeyeceğiz. Bu devlet hiçbir zaman çökmedi, yıkılmadı yine yıkılmayacağız ve süratle en kısa zamanda bütün mağduriyetleri gidermenin gayreti içerisinde olacağız. Bugün İçişleri Bakanım, Ulaştırma Bakanım, Çevre ve Şehircilik Bakanım hep birlikte buradayız. Yerinde değerlendirmeyi yapacağız."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan, diğer bölgelerde de bakanların ve milletvekillerinin bulunduğunu dile getirerek, tespitlerin ardından gerekli adımların atılacağını bildirdi.

Cuma namazını burada kılan Erdoğan cami çıkışı halka hitap etti:

Bartın’da kaybolan vatandaşımızı arama çalışmalarımız sürüyor. Yaralanan vatandaşlarımızdan ilk müdahaleleri tamamlananlar taburcu edilirken az sayıda vatandaşımızın tedavisi halen devam ediyor. Rabbimden kendilerine şifalar diliyorum.

Dünyanın pek çok yeri gibi ülkemiz de bir süredir tabii felaketlerle boğuşmaktadır, bu sadece ülkemizde olan değil, Amerika’sı da böyle Kanada’sı da böyle Almanya dünyanın birçok ülkesi böyle felaketlerle boğuşuyor.

Bir felakettir gidiyor, temennimiz odur ki, bunlarla boğuşurken en az hasarla felaketleri atlatalım.

Ülkemizin güneyinde geçmişte eşi benzeri olmayan orman yangınları yaşadık, Karadeniz’in doğusunda yaşananları biliyorsunuz aynen burada olduğu gibi sel felaketlerini orada yaşadık.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hamdolsun bu yangınların hemen hemen hepsini de kontrol altına almayı başardık. Bir süre önce Doğu Karadeniz’de epeyce bir ilçemizde selin yol açtığı sıkıntılarla mücadele ettik, birkaç gündür de Batı Karadeniz’de yine sel felaketleri ile uğraşıyoruz.

Devlet olarak tüm imkanlarımızla felaketin ilk anından itibaren sizlerle beraberiz, İçişleri Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız hep birlikte şu anda bölgede çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Aşından yemeğine ne gerekiyorsa hepsini yaptık yapıyoruz, yapacağız. Hali hazırda 4 bin 760 personel 19 helikopter 1 İHA 66 ambulans 41 UMKE 630 hizmet aracı 437 iş makinası ve diğer pek çok araç gereç şu anda sahada faaliyet gösteriyor.

Ben dün ekranda izledim, bütün o kardeşlerimizi evlerin damlarından kurtaran Jandarmamızın, silahlı kuvvetlerimizin, polisimizin onların kahramanca bütün o vatandaşlarımızı nasıl kurtardıklarını sizler de izlediniz herhalde?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu kahramanlarımız alnından öpülesi kahramanlarımız, hiçbir şeyden yılmadan bunu başardılar ve bu yaptıkları operasyonda mağdur durumda olan yüzde 95’ini kurtardılar.

Allah göstermesin aksi olabilirdi, ama bunu başardılar. Bu öyle her kişinin karı değil er kişinin karıdır.

Ben askerimizin polisimizin bu operasyonda görev alan bütün kardeşlerimizin alnından öpüyorum onları tebrik ediyorum, milletim adına tebrik ediyorum.

Onların o gayretleri bu başarının sırrı olmuştur.

Selden etkilenen Ayancık Devlet Hastanesi’ndeki hastaların tamamı diğer hastanelere nakledilmiş veya evlerine ulaştırılmıştır.

Yolların ve köprülerin hasar görmesi sebebi ile ulaşımı aksayan yerler için alternatif güzergahlar üzerinde şu anda karayollarımız çalışmaktadır.

Bölgedeki diğer illerde teyakkuz durumuna geçirilmiştir, sel felaketinde evleri yıkılan vatandaşlarımızı yeni yuvalarına kavuşturmak için hemen kollarımızı sıvıyoruz. Selden mağdur olan vatandaşlarımızın zararlarını gidermek için de hemen çalışmalara başladık.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bugüne kadar depremden sele ve yangına kadar, yaşamış olduğumuz her hadisede Türkiye’de hiç kimsenin sahipsiz olmadığını hamdolsun dosta düşmana gösterdik.

Kastamonu, Bartın ve Sinop’u “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” olarak ilan ediyoruz.

Biz bu milletle beraberiz, milletimizle beraber de bu yola devam edeceğiz. Allah’ın izniyle biz bir ölür bin diriliriz. Kardeşlerim, inşallah şu afetleri de aşıyoruz aşacağız. İşte Antalya’yı Manavgat’ı her yeri gördünüz bak Amerika’sı Rusya’sı ya yangınların altından kalkamadılar hala ama hamdolsun biz 20 günü bulmadan buralarda bu afetlerden büyük oranda kurtulduk. Ama gece gündüz demeden benim tüm Bakan arkadaşlarım oralardan çıkmadılar, bütün kurumlarımız kahramanlarımız oralarda çalıştılar ve şu anda hala aman ha rehavet yok devam edeceğiz.

Çalışacağız ve bu işi bitireceğiz.

Elbette her dönemde olduğu gibi bugün deyine bu bozguncular ülkemizi kötülemek, milletimizin arasına fitne sokmak için ortaya çıkabiliyorlar ama biliyoruz ki milletimiz de bunların hiçbirine itibar etmiyor.

Hayatı acısıyla ve tatlısıyla ne kadar paylaşırsak önümüzdeki engelleri o kadar kolay aşar, potansiyelleri o kadar hızlı hayata geçirebiliriz, bunun için hep geçmişten ders alarak geleceğe bakıyoruz. Evlatlarımıza daha iyi daha huzurlu bir ülke bırakmanın daha güçlü bir devlet teslim etmenin gayreti içerisindeyiz.

Ülkemizi gerçekten çok parlak bir geleceğin beklediğine tüm kalbimizle ve samimiyetimizle inanıyoruz.

Biz bu ülkede 19 senede 5 buçuk milyar ağaç diktik, yine dikeceğiz ve küllerimizden ayağa kalkacağız. Onların bu ülkede dikili bir fidanları yok şimdi ise konuşuyorlar. Ne yangın bölgelerine giderler, ne sel bölgelerine giderler sadece rahat rahat oturdukları yerden gazel okurlar.

Türkiye olarak biz hedeflerimize yaklaştıkça, demokrasiden altyapıya her alanda standartlarımızı yükselttikçe maruz kaldığımız saldırıların çapı da büyüyor. Ülkemizin kutlu yürüyüşünü baskıyla, terörle engelleyemeyenle son günlerde kin ve nefret siyaseti ile bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Bugüne kadar nice oyunları bozmuş bir millet olarak inşallah bu kirli senaryoyu da çöpe atacağız çöpe.

Bir olarak, iri olarak, diri olarak, kardeş olarak hep birlikte Türkiye olarak önce 2023 hedeflerimize ulaşacak ardından gençlerimizle birlikte 2053 vizyonumuza yöneleceğiz.

Unutmayın, sahabenin şühedanın gazilerin alimlerin şehri Kastamonu her dönemde istiklal ve istikbal mücadelesinde hep en önde yer almıştır. Nasrullah Camii bunun en büyük şahididir.

İnşallah sel felaketinin izlerini süratle silerek, yaraları sararak, kayıplarımızın acılarını beraberce yaşayarak bu günleri en kısa sürede geride bırakacağız.

Zararların telafisi için yapılan çalışmaları yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.

Süratle biz şimdi gelirken helikopterde de bakanıma söyledik, Adil bakanıma artık düz köprü değil kemer köprü yapacağız.

Çevre ve Şehircilik Bakanım burada, biz bu konutları Allah’ın izni ile fevkalade bir durum olmadıktan sonra Antalya’da verdiğimiz söz Rize’de verdiğimiz söz gibi inşallah 1 yıl içerisinde burada da bu konutları bitireceğiz.

Durmuyoruz çalışıyoruz çalışmaya da devam edeceğiz. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.