SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev'den Şuşa'da tarihi imza

Video: SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev'den Şuşa'da tarihi imza

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, iki ülke arasında "Şuşa Beyannamesi"ni imzaladı.

İki lider imza töreninin ardından basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Farklı bir heyecan ve duygu içindeyiz. Daha önce verdiğimiz sözü yerine getirdik. Arkamızdaki manzara Ermenilerin mezalimlerinin bir göstergesi. Karabağ tekrar eski ihtişamına kavuşacaktır. Bundan hiç şüphemiz yok. Bölge en kısa sürede havalimanlarına kavuşunca inanıyorum ki turizmde de ciddi bir sıçrama yaşanacak. TOKİ ile birlikte burada, bölgenin tamamında atmayı planladığımız adımlar var. 

Tarihi fırsatın, gerçekçi olmayan heveslerle kaçırılmaması en büyük temennimiz. Bölgedeki herkesin nefret ve tahrik siyasetinden vazgeçmesi şarttır. Ermenistan'ın kendisine uzatılan iyi niyet ve dayanışma elini tutmasını, ortak geleceği birlikte şekillendirme fırsatını iyi kullanmasını temenni ediyoruz. Altılı platformla birlikte artık istiyoruz ki bölge suhuletle, barış içerisinde yaşanan bir bölge olsun. Her türlü fedakarlığa varız. Sayın Putin aynı şekilde... Bu konuda atılacak adımlarla bölge bir barış bölgesi haline gelmiş olur.

Karabağ'ın ve Azerbaycan'ın bir daha böyle felaket yaşamaması için gereken tedbirleri alacağız. Şuşa Beyannamesi ile ilişkilerimizin yeni dönemdeki yol haritasını belirledik. Türkiye olarak kadim şehir Şuşa'da en kısa sürede başkonsolosluk açmayı planlıyoruz.

ZENGEZUR KORİDORU

Bu projenin hayata geçirilmesiyle doğudan batıya herkesin istifade edebileceği yeni bir ortak koridor açılacaktır. Sadece Türkiye'de değil gerekirse SOCAR ile TPAO'nun üçüncü ülkelerde de yatırım yapma görüşmesini ele aldık.

Aliyev'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

İmzalanan Şuşa beyannamesi yeni iş birliklerimizin teminatıdır. Tüm Azerbaycan halkı ve dünyanın gözü burada. Azerbaycan'da bu sabırsızlıkla bekleniyordu. Şuşa'dan verilen mesajlar dünyada ses getirecek. Bundan sonra da birbirimizin yanında olacağız. Şuşa Beyannamesi, savunma sanayisinde ve nakliyede karşılıklı yardımı içeriyor. Şuşa'da dalgalanan Azerbaycan ve Türkiye bayrakları bizim beraberliğimizi gösteriyor. Türkiye'nin desteğini hiç unutmayacağız. Karabağ Muhaberesi sonrası Ermenistan diz çöktü. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS