Son Dakika Haberi! Bakanlık inceleme başlattı | Video

Son Dakika Haberi! Bakanlık inceleme başlattı | Video

CNN TÜRK piyasadaki 10 dezenfektanı test ettirdi, 5'inde, üzerinde alkollü olduğu yazmasına rağmen alkol çıkmadı. Düzenli denetleme yapan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bu sahte dezenfektanlar için de inceleme başlattı. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu halkı uyardı, "Ruhsatsız ürün almayın" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN TÜRK ekibi piyasadaki dezenfektanları test etti. İçinde alkol olduğu yazan 10 dezenfektanın 5'inde virüsü yok eden alkol çıkmadı.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı dezenfektanların denetlenmesiyle sorumlu olan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, CNN TÜRK'ün haberine konu olan içinde alkol olmadığı belirlenen 5 dezenfektanı incelemeye aldı. CNN TÜRK'e konuk olan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu da halkı uyardı. "Etiketinde Sağlık Bakanlığı'nın ruhsatını kontrol ettikten sonra imkanları varsa internet üzerinde Sağlık Bakanlığı'nın sitesine girip orada güncel ürünler listesinden karşılaştırsınlar. Güncel listede varsa o ürün güvenilirdir ve gerçekten dezenfektan olarak kullanılabilir" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dezenfektanların içinde alkol bulunması zorunlu değil. Virüs başka yöntemlerle de öldürülebiliyor. Ancak ürünün üzerinde yazan alkolün, dezenfektanın içinde de bulunması gerekiyor. Aydın Ağaoğlu, "Bu tür şüpheli ürünleri gördüğünüz zaman almamakla kalmayıp, Sağlık Bakanlığı'na da mutlaka ihbarda bulunmalı ki başka vatandaşların da sağlığı riske girmesin" ifadelerini kullandı.