Son Dakika Haberi: İnce için CHP eski genel başkanları devrede | Video

Video: Son Dakika Haberi: İnce için CHP eski genel başkanları devrede | Video

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin eski genel başkanlarından Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın'la görüştü. CNN TÜRK'ün edindiği bilgiye göre Muharrem İnce'nin çıkışının gündeme geldiği görüşmede, İnce'nin son açıklamasındaki "Parti kurmuyorum, bir hareket başlatıyorum" sözleri olumlu karşılandı.

ÇETİN VE KARAYALÇIN, KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Aynı 2018 yılındaki tartışmalarda olduğu gibi CHP'de eski genel başkanlar devreye girdi. Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın, CHP genel merkezinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. Genel merkez kaynakları, 1 buçuk saat süren görüşmede iç ve dış siyasetin değerlendirildiği bilgisini verdi. Ancak görüşmenin önemli maddesi Muharrem İnce'nin parti kuracağı yönündeki iddialardı.

"PARTİ KURMUYORUM HAREKET BAŞLATIYORUM' SÖZÜ OLUMLU"

CNN TÜRK'ün edindiği bilgiye göre Çetin, Karayalçın ve Kılıçdaroğlu arasındaki görüşmede, İnce'nin son açıklaması değerlendirildi. Muharrem İnce, gazeteci Fatih Altaylı'ya "Ben bir parti kurmuyorum. Bir hareket başlatıyorum. Yüzde 31'le bıraktım. Şimdi onu yüzde 51'e çıkarmak için yola çıkıyorum" demişti. CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada da CHP'ye küskün olmadığını vurgulamıştı. Görüşmede o sözlerin gündeme geldiği ve olumlu karşılandığı öğrenildi. Bu sözlerle İnce'nin CHP'den ayrılmayacağını belirttiği, cumhurbaşkanı aday adaylığı için bir yola çıktığı değerlendirmesi yapıldı. Böylece parti hukukuna aykırı bir davranış içine girmediği tespiti yapılan İnce'nin, yüzde 31'i yüzde 51'e çıkarmak için hareket başlatması da olumlu bir gelişme olarak yorumlandı.

YENİ PARTİ FİKRİ VARSA BİLE VAZGEÇTİĞİ YORUMU ÇIKTI

Kemal Kılıçdaroğlu'nun İnce'nin açıklamalarına yönelik özel bir yorum yapmadığı belirtilirken, eski genel başkanların "İnce'nin son açıklamasıyla parti kurma kararı varsa bile vazgeçtiği, böylece ortada çözülmesi gereken bir sorun kalmadığı" görüşünü dile getirdiği öğrenildi. Çetin ve Karayalçın'ın partiden bir kopuş yaşanacağı yönündeki endişelerinin de İnce'nin son açıklamasıyla büyük oranda ortadan kalktığı yorumu yapıldı.

BİRLİK-BÜTÜNLÜK GÖRÜŞMESİ

CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, sohbet şeklinde gerçekleşen görüşmede, her üç siyasetçi de CHP'nin birliğinden bütünlüğünden yana olduğu dile getirdi, "şimdi birlik zamanı" dedi ve birliği önemsediğini ifade etti.

Karayalçın ve Çetin 2018 yılında da Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etmiş, partide yaşanan ayrılıkların güç kaybına neden olabileceği yönünde uyarılarda bulunmuştu. Görüşmeye eski genel başkanlar Deniz Baykal'ın sağlık gerekçesiyle, Altan Öymen'in de programı nedeniyle katılamadığı, Kılıçdaroğlu'nun Öymen'le bu hafta, Baykal'la da en uygun zamanda bir görüşme yapacağı öğrenildi.
 
 
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS