Son Dakika Haberi: Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor! Sınıf mevcudu, ders sayısı ve temas azaltılacak | Video

Video: Son Dakika Haberi: Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor! Sınıf mevcudu, ders sayısı ve temas azaltılacak | Video

Milli Eğitim Bakanlığı okulların 31 Ağustos'ta açılacağını duyurdu. Sağlık Bakanlığı da okulların için alınması gereken tedbirleri yayınladı. Milli Eğitim Bakanlığı bu tedbirler için harekete geçti. Sınıfların mevcudu azaltılacak. Peki az mevcutlu sınıflarda eğitim nasıl olacak? CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz Bayram'ın haberi.

İlk ders zili 31 Ağustos'ta çalacak. Sağlık Bakanlığı okulların hangi şartlarda açılabileceğini hazırladığı rehber ile duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığı da harekete geçti. Kalabalık sınıf mevcutları azaltılacak.

Peki sınıf mevcudu nasıl azaltılacak?

Okullarda rehbere göre 4 metrekareye 1 öğrenci düşecek. Edinilen bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı bu kuralı sağlayabilmek için "çoklu eğitim" sistemi üzerinde çalışma yürütüyor. Mevcut şartlarda liselerin yüzde 1'inde ikili öğretim var. İlkokul ve ortaokullarda bu oran yüzde 12-13'lerde. Bakanlık tüm gün olan tüm okulların ikili eğitime geçmesi yönünde çalışma yürütürken bazı okullarda da 3'lü eğitim sistemi de gündemde. Bu durumda da okulların başlangıç ve bitiş saatleri de dahil olmak üzere tüm uygulama da değişikliğe gidilecek.

Ders saatlerinin azaltılması da masadaki seçeneklerden

Çoklu eğitim ile birlikte ders saatleri de azaltılabilir. Sadece temel derslerden okulda eğitimler verilerek diğer derslerden ise EBA TV üzerinden eğitimlere devam edilebilir. Bu sayede çoklu eğitime geçişin daha rahat sağlanması hem de öğrencilerin daha kısa süre okulda kalması da sağlanmış olacak.

Tedbirlerden biri de sınıfların aynı anda teneffüse çıkmaması. Bu konuda gündemde. Ders süreleri ile teneffüs süresinde de değişiklik olabilir. Özellikle bazı kademelerde derslerde blok ders uygulanması, bu sayede öğrenciler arası temasın azaltılması da yine gündemdeki seçeneklerden. Özelikle bu konuda da dünya örnekleri üzerinden çalışma yürütülüyor.

Bakanlık tüm tedbirler için çalışmaya başladı. Bir çok seçenek şu anda masada yer alıyor. 31 Ağustos'ta okulların açılıp açılmayacağına bilim kurulu tavsiyesi ile karar verilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS