Son dakika haberi: Türk gemisine korsan saldırısı

Son dakika haberi: Türk gemisine korsan saldırısı

Son dakika haberine göre; Nijerya açıklarındaki Gine Körfezinde seyir halindeki Mozart isimli Türk konteyner gemisi korsan saldırısına uğradı. Mozart isimli gemideki 19 mürettebattan 15'inin kaçırıldığı, 1'nin öldürüldüğü, mürettebattan 3 kişinin de gemide kaldığı belirtildi. Türkiye, Nijerya'da deniz haydutlarının Türk gemisine yaptığı saldırıda kaçırdığı mürettebatın bulunması için girişimler başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefonda görüştü. Nijerya'nın Lagos kenti açıklarında deniz haydutlarının saldırdığı geminin, TSİ 09.00'da Gabon'un Port-Gentil Limanı'na ulaşması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

EOS Risk Group Başkanı David Johnson tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul merkezli Boden Denizcilik şirketine ait Mozart isimli geminin Gine Körfezi'nde Sao Tome'nin 100 deniz mili açığında saldırıya uğradığı duyuruldu. 

Açıklamada, Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 mürettebattan 15'inin kaçırıldığı, 1'nin öldürüldüğü, mürettebattan 3 kişinin de korsanlarla gemide kaldığı belirtildi. 

Gemi, 3 personelle Gabon'un Port-Gentil Limanı'na doğru hareket halinde bulunuyor. Deniz haydudunun bulunmadığı geminin söz konusu limana Türkiye saatiyle 09.00'da ulaşması bekleniyor.

Gemiyi işleten Boden Denizcilik tarafından Liberya bayrak temsilcisi, bölgedeki deniz haydutluğu faaliyetleriyle ilgilenen Maritime Domain Awareness Trade - Gulf of Guinea (MDAT-GoG), gemi sahibi, sigorta kuruluşu bilgilendirildi, medya ve basın sözcüsü ile iletişime geçildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayrıca İngiltere merkezli Kriz Yönetimi Merkezi aktif hale getirildi, bilgilendirilen geminin sigortacısının devreye girmesi sağlandı.

 

BODEN DENİZCİLİK'TEN AÇIKLAMA

Boden Denizcilik, Nijerya açıklarındaki Gine Körfezi'nde seyir halinde korsan saldırısına uğrayan  M/V Mozart isimli Türk konteyner gemisine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün Gine Körfezi'nde silah zoruyla kaçırılan M/V MOZART gemisinin sahibi ve işletmecileri mürettebatlarından bir kişinin öldürüldüğü ve diğerlerinin kaçırıldığını üzülerek teyit ettiler.  Şirket yetkilileri mürettebatın ailelerine en içten baş sağlığı dileklerini ve desteklerini açıklarken konu ile ilgili tüm yetkililerle birlikte bu sorunu en kısa sürede ve en güvenli şekilde çözmeye çalıştıklarını bildirdiler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mürettebatın güvenliği için daha fazla açıklama yapmaktan kaçınılacağı, tüm ekibin güvende olabilmesi için bu konuya hassasiyetle yaklaşılmasının önemli olduğu da ayrıca belirtildi."

YAŞANANLARI ANLATTI

4. Kaptan Furkan Yaren, olay anına ilişkin yaptığı konuşmada, "Kör bir şekilde seyir yapıyorum. Ben de bacağımdan yaralandım. Hiçbir şey çalışmıyor bir tek radar çalışıyor. Kör topal gidiyorum. Rota verdiler verdikleri rotada götürüyorum gemiyi. Baş mühendisle ben kaldık, bir de yağcı kaldı onun da karnında şarapnel var. İkinci mühendis öldü, 15 kişiyi aldılar ben de götürüyorum gemiyi. Şirketle sürekli haber halindeyiz. Geminin izleme sistemi var oradan takip ediyorlar. Kurtulduk biz ama diğerlerini döve döve aldılar. Şirketten beni arıyorlar sürekli. Uyku tutarsa diye bir şey yapmıyorum kör topal gidiyoruz." ifadelerini kullandı.

KAÇIRILAN MÜRETTEBATIN BULUNMASI İÇİN GİRİŞİMLER BAŞLADI

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren ile telefonda görüşerek olayla ve gemideki durumla ilgili bilgi aldı. 

Çavuşoğlu, geminin ait olduğu şirketin işletmecisi Osman Levent Karsan'la da telefonda görüşerek, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti, kaçırılan mürettebatın bir an evvel kurtarılması ve evlerine güvenle dönebilmeleri için gerekenlerin yapılacağını vurguladı. 

Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'u arayarak, öldürülen mürettebat için başsağlığı diledi ve gemi limana yanaştığında cenazenin Azerbaycan’a nakli için çalışmaların derhal başlayacağını aktardı. 

Kaynaklar, Türkiye'nin başta Abuja olmak üzere Nijerya ve çevre ülkelerdeki büyükelçilikleri kaçırılan mürettebatın kurtarılması için seferber olduğunu da kaydetti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 4. KAPTAN İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, geminin saldırıdan kurtulan 3 personeliyle Gabon'a doğru hareket ettiği bilgisini alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, süreci yakından takip ettiğini ve kaçırılan gemi personelinin kurtarılmasıyla ilgili bütün yetkilileri talimatlandırdığını ifade etti.

TÜRKİYE'NİN ABUJA BÜYÜKELÇİSİ CNN TÜRK'TE

CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan Türkiye'nin Abuja Büyükelçisi Ahmet Melih Ulueren "Nijerya makamları ile irtibat halindeyiz. Maalesef Gine Körfezi'nde bu tip olaylar oluyor. Ümit ediyorum kazasız belasız Türk vatandaşları kurtarılacaktır. Gemi şu an seyir halinde. Bir süre sonra korsanlar ortaya çıkıp taleplerinin olması akla gelebilecek bir şey. Biz de sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımızın talimatları çerçevesinde vatandaşlarımızın güvenliği için her şeyi yapmaktayız. Takip etmekteyiz. Olumlu sonuca ulaşabilmemizin ümidi içerisindeyiz." dedi.

CNN TÜRK İSTİHBARAT ŞEFİ NİHAT ULUDAĞ AKTARDI  

CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ, canlı yayına bağlanarak "Liberya bayraklı konteyner gemisi 23 Ocak sabah saatlerinde Gine körfezinde korsanların saldırısına uğradı. Korsanların gemiye bindiği ve geminin sürüklendiği öğrenildi. İlgili makamlara haber verildi ve harekete geçildi. Çoğu Türk olmak üzere 19 denizcinin olduğu söylendi. 1 mürettebatın hayatını kaybetti, 15 mürettebatın da kaçırıldığı kaydedildi. Geminin Güney Afrika'ya seyir halinde olduğu bilgisi alındı. Geminin yüküyle ilgili bir bilgimiz yok ama deniz korsanları tarafından yapılan bir eylem ve fidye amaçlı bu tür eylemleri gerçekleştiriyorlar. Geminin 4. kaptan tarafından idare edildiğine dair bilgi var. 4. kaptan bacağından yaralı olduğunu söyledi ama geminin idaresi tarafından kendisi tarafından yürütüldüğünü belirtti." dedi.