hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son Dakika Haberi: YKS adaylarına tercih tavsiyeleri | Video

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün 2020-YKS sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Öğrencilerin tercih heyecanı başladı. CNN TÜRK yayına konuk olan İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Burak Kılanç, öğrencilere tercih yaparken nelere dikkat etmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YKS sonuçları 27 Temmuz Pazartesi günü saat 07.30 itibariyle açıklandı. ÖSYM, sınav sonuçları duyurusunu şu ifadelerle yaptı;

  "27-28 Haziran 2020 tarihlerinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2020-YKS) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına  27 Temmuz 2020 tarihinde saat 07.30’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler."

  ÖSYM Başkanı Halis Aygün, twitter hesabından sınav ile ilgili analizleri de paylaştı. YKS birincilerinin illerini açıkladı.

  Buna göre, temel yeterlilik testinden 5 aday birinci oldu. Birincilerin olduğu iller ise Ankara, Antalya, Aydın, Çorum, Nevşehir.

  Alan yeterlilik testinde de 5 aday birinci oldu. Sözel alanda İzmir, eşit ağırlıkta Osmaniye, sayısal alanda ise İstanbul, İzmir ve Malatya birinci olan iller oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sonuçların açıklanmasının ardından tercih dönemi başlayacak. Adaylar 6-14 Ağustos atarihleri arasında tercihleri alınacak. Adaylar, ÖSYM tarafından 21 Temmuz'da açıklanan tercih klavuzundan tercih işlemlerini gerçekleştirecekler.

  15 gün içinde yerleştirme sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

  CNN TÜRK yayına konuk olan İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Burak Kılanç ise, öğrencilere tercih yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow