hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son Dakika Haberleri: Alimlerden Ayasofya açıklaması | Video

  Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı, Ayasofya'nın ibadete açılmasından dolayı rahatsızlık duyanların Türkiye'nin rolünün artmasından endişe ettiğini belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Ahmed Er-Raysuni Ayasofya Camisi'nin ibadete açılmasından Türkiye, İslam dini ve Hıristiyanlık için kazanımları olduğunu belirtti.

  Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Raysuni, Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasından alınması gereken dersler olduğuna işaret etti. 1. Dünya Savaşı'nın bazı sonuçlarına zorla maruz kalan Türkiye'nin savaşın sonuçlarından kurtulmaya başladığını söyleyen Raysuni, "Şimdi Türkiye'nin üzerindeki tozu silkeledi, bu ağır mirastan kurtuldu ve mağlubiyet sona erdi" dedi.

  Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı, Türkiye'nin, toprakları ve müesseseleri üzerindeki tam egemenliğini geri aldığına işaret etti. Ayasofya'nın ibadete açılmasını "Dünya çapında dini bir dönüşümün işareti" şeklinde değerlendiren Raysuni, "Bazı kesimlerin, Ayasofya'nın ibadete açılması konusundaki rahatsızlıklarının sebebi, siyasi, ideolojik. Özellikle de Türkiye'nin rolünün artmasından endişe ediyorlar." ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow