Son Dakika Haberleri: "Beni Putin zehirletti" | Video

Video: Son Dakika Haberleri: "Beni Putin zehirletti" | Video

Ağustos ayında Noviçok sinir gazı ile zehirlenen Rus muhalif lider Aleksey Navalni. Taburcu olduktan sonra ilk kez konuştu. "Beni Rusya devlet başkanı Putin zehirletti" dedi. Kremlin ise muhalif lideri "Cıa için çalışıyor" diyerek yalanladı.

Zehirlendiği haberi dünya gündemine bomba gibi düşmüştü. Rus Muhalif Lider Aleksey Navalni, yaşananlardan Putin'i sorumlu tuttu. Ağustos ayında Noviçok sinir gazı ile zehirlendiği tespit edilen Navalni Rusya’dan sonra Almanya'da tedavi altına alınmış, haftalarca yaşam mücadelesi vermişti. 44 yaşındaki Rus muhalif lider, hastaneden taburcu edildikten sonra ilk açıklamasını alman der Spiegel dergisine yaptı.

"İddia ediyorum olayın arkasında Putin var. Bunu övgü almak için söylemiyorum, bunu gerçeklere dayanarak ifade ediyorum. En önemli gerçek ise Noviçok. Onu kullanma emrini sadece Rusya’da gizli servislerin başındakiler verebilir." dedi.

Navalni'nin tedavisinin Almanya’da sürmesine izin verilmesi için eşi Putin'e mektup yazmıştı. Navalni Putin'in baskılar sonucu bu izni vermeye mecbur kaldığını öne sürdü. "muhtemelen zehrin artık tespit edilemeyeceği umuduyla 48 saat beklediler." dedi.

Berlin'de ev kiraladığını, tamamen iyileşir iyileşmez Rusya’ya döneceğini, sürgünde kalarak Putin'i sevindirmeyeceğini ifade etti. Navalni, "dönmediğim takdirde Putin amacına ulaşmış olacak. Şimdi görevim, bir an önce iyileşip dönmek" dedi.

Rusya ise Navalni'nin tüm bu iddialarını yalanladı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, bu iddiaların "kabul edilemez, temelsiz ve aşağılayıcı" olduğunu; ancak Navalni'nin Rusya'ya dönmekte özgür olduğunu ifade etti.

Ellerinde Amerikan merkezi haber alma örgütü CIA'in Navalni'yle çalıştığı yönünde bilgiler olduğunu söyleyen Peskov, Navalni'yi kastederek, "ona ilk kez talimat verilmiyor" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS