Son Dakika Haberleri: Reform paketinin detayları neler? | Video

Video: Son Dakika Haberleri: Reform paketinin detayları neler? | Video

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hukuk ve ekonomi alanında reform açıklamasının ardından süreç başladı. Reform çalışmalarının detayları da netleşiyor. Yargı paketinin Ocak ayında Meclis'e gelmesi bekleniyor. Bu paketle Anayasa Mahkemesi kararlarının "yeniden yargılama" sebebi olacağı ifade ediliyor. Tutukluluk sürelerinin de azalacağı iddialar arasında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işaret ettiği hukuk ve ekonomi alanında yürütülen reform çalışmalarının detayları netleşmeye başladı.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre çalışmalardaki son durum, Erdoğan başkanlığındaki AK Parti MYK toplantısında da detaylarıyla ele alındı.

Ocak ayında Meclis'e sunulması beklenen 4'üncü yargı paketinde Avrupa Birliği sürecine etki edecek maddeler yer alacak. İfade özgürlüğü alanıyla ilgili davalarda uygulamalardaki farklılıkların giderilmesi o başlıklardan biri.

Reform paketinin en önemli maddelerinden biri ise uzun tutukluluk süreleri. Ağır ceza mahkemelerinin yargı kapsamına giren davalarda 7 yıla kadar uzayan tutukluluk sürelerinin azaltılması da hedefleniyor.

Yani paketle yerel mahkemelerin Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına uyumu konusunda önemli bir adım atılması da öngörülüyor. Yerel mahkemelerin AYM ve AİHM'in ihlal kararlarının "yeniden yargılama" sebebi sayılması öngörülüyor.

Ticari arabuluculukta kapsamın genişletilmesi ve yatırım uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde arabuluculuğun kullanımının artırılması da hedefleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS