Sokağa çıkma yasağı iptal mi oldu? Son dakika açıklaması geldi! | Video

Video: Sokağa çıkma yasağı iptal mi oldu? Son dakika açıklaması geldi! | Video

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili son dakika açıklaması kısıtlamada alınan nihai kararı gösterdi. İlk etapta 6-7 Haziran tarihlerinde kısıtlamanın uygulanacağı belirtilmiş ve detaylar paylaşılmıştı. Bugünse hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Peki, bu hafta sokağa çıkma yasağı iptal mi edildi?

Akşam saatlerinde yapılan açıklamada sokağa çıkma yasağı ile ilgili detaylar paylaşılmıştı. Bugün yapılan son dakika açıklamasında ise kısıtlamayla ilgili yeni karar açıklandı. Peki, bu hafta sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?

6-7 HAZİRAN HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 6-7 Haziran hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak. İlk etapta 14 büyükşehir ve Zonguldak'ta hafta sonu kısıtlamanın uygulanacağı duyurulmuştu. Bugün yapılan yeni değerlendirmenin ardındansa kısıtlamanın uygulanmayacağı bilgisi paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs'ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS