Son dakika! Hatay'daki saldırı girişiminin şifreleri! Abdullah Ağar anlattı | Video

Video: Son dakika! Hatay'daki saldırı girişiminin şifreleri! Abdullah Ağar anlattı | Video

Hatay'dan dün gece peş peşe son dakika haberleri geldi. Amanoslar'dan Türkiye'ye sızan 2 teröristin Hatay'daki terör saldırısı önlendi. Polisin takip ettiği iki PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, CNN TÜRK canlı yayınında terör saldırısı girişiminin perde arkasıyla ilgili çarpıcı ayrıntılar aktardı.

İşte Abdullah Ağar'ın A'dan Z'ye programında verdiği o bilgiler:

(Terör örgütü PKK neden şimdi saldırıya geçti?)Neden şimdiden ziyade neden Münbiç eksenli bir saldırı. Bu benim açımdan daha önemli. Şimdiye dair pek çok muhakeme cümlesi üretebiliriz ama özellikle ABD, Suriye eksenli YPG/PKK'yı Türkiye'ye karşı çok dikkatli kullanıyordu. Buralardan Türkiye'ye karşı saldırı olmasın ve bu saldırıların ardından Türkiye'nin bir hassasiyeti gelişmesin isteniyordu. Özellikle Münbiç'in sesini uzun zamandır duymuyorduk. Sınır bölgelerinde sızma eylemleri oluyordu ama bunları kendi içlerinde olaylar olarak değerlendiriyorduk. Ben bu olayın ilginç bir vaka olduğunu düşünüyorum. Paramotorun kullanılmasına gelince, daha önce 17 Temmuz'da Haftanin bölgesinde, komandolarımıza karşı bir eylem gerçekleştirilmek istendiğinde kullanmışlardı. 500 metre irtifadayken güvenlik güçlerimiz onu düşürmüşlerdi. Daha önce Silopi Şırnak hattında kullanılmaya çalışıldığını ama etkili olmadığını biliyoruz. Öte yandan Hakurk alanında güvenlik birimlerince ele geçirilmişti. Terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan'ın sözde 'Hava kuvvetlerimizi oluşturuyoruz' şeklinde kurduğu cümlelere karşı bir arayış aslında. Paramotorlar olsun, planörler olsun, gerekse bombalı dronlar olsun, kamikaze dron tarzı silahlarla TSK üzerinde bir etki üretmeye çalıştığını görüyoruz. Şöyle de bir gerçek var; saldırı maksatlı gönderilen kişilerin keklik gibi avlanması nedeniyle terör örgütü kendi içinde de bir takım tartışmalar yaşıyor.

Amanoslar Meselesi onlar için çok önemli bir terör alanı. Hem kullanma hem de sıçrama anlamında. Buradaki terörist yükü geçmiş yıllarda 150-200'e ulaştığı dönemler var. Hem yaşama anlamında hem sızma, hem de eylemi yapıp kaçma anlamında burayı kullanıyorlardı. Burayı güçlendirmeye çalıştıkları görünüyor.

Hepimizin kafasını kurcalayan şey bu gerçekleştirilmeye çalışılan terör eylemi ile ABD Elçiliği'nin Fransız Elçiliği'nin ortaya koyduğu tavırla bir ilgisi var. Komplocu değiliz, olmamasını temenni ediyoruz; eğer varsa ki vahim durum var. Neden ABD Büyükelçiliği, Fransız Büyükelçiliği böylesine hassas istihbarat bilgisini Türkiye ile paylaşmazlar. Bağdat'ta yıllarca görev yaptım, bize gelen her türlü istihbarat diğer ülkelerle de paylaşılırdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS