Son Dakika! Hukukçular Ayasofya kararını yorumladı | Video

Video: Son Dakika! Hukukçular Ayasofya kararını yorumladı | Video

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'nın ibadete açılmasına karar verildiğini duyurdu. CNN TÜRK yayınına katılan hukukçular, kararı değerlendirdi.

Medeniyetlerin göz bebeği Ayasofya için tarihi karar alındı. Danıştay, 24 Kasım 1934 tarihli Ayasofya'nın müze olması kararını oy birliği ile iptal etti. Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek cami olarak ibadete açılmasına karar verildi. Hukukçu Rahim Er kararı değerlendirdi. "Verilen kara çok isabetlidir. Milletimizin çok büyük bir bölümü bunu istiyordu. Ayasofya'nın cami olarak devam etmesi turist gelmesine mani değil" dedi.

Kararın gerekçesinde Ayasofya'nın tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu, bunun değiştirilemeyeceği kaydedildi. CNN TÜRK ekranlarına konuk olan Doktor Ruşen Gültekin kararı yorumladı. "Danıştay'ın geçmişte bu konuyla ilgili verdiği kararlara, içtihatlara son derece aykırı bir karar bu, yeni bir içtihat. Bu yani içtihatlarından döndüğü bir karar oluyor. Artık Ayasofya bir cami. Bununla ilgili tabi ki uluslararası bir yansıması olacak. Bununla ilgili sonuçlara da yargı karar verdi diye açıklamada bulunarak karşılamak isteyecektir. Takdir yüksek yargının" şeklinde konuştu.

Doktor Rezan Epözdemir de yargı ile bu kararın alınmasının daha doğru olduğunu vurguladı. Ayasofya'nın tarihi dokusuna zarar getirilmemesini istedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS