Son dakika: İletişim Başkanlığı ABD'deki yasayı örnek gösterdi | Video

Video: Son dakika: İletişim Başkanlığı ABD'deki yasayı örnek gösterdi | Video

İletişim Başkanlığı, internet ve sosyal medya kullanımına ilişkin hukuki düzenlemeler hakkında açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, ABD'deki dijital zorbalığa karşı alınan önlemler aktarıldı.

Sosyal medya ile ilgili tartışmalar sürerken İletişim Başkanlığı'ndan bir paylaşım geldi. Paylaşımda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki internet ve sosyal medyaya ilişkin hukuki düzenlemelere yer verildi.

İletişim Başkanlığı, ABD'de internet düzenlemesine ilişkin iletişim uygunluk yasasının 1996 yılında kabul edildiğini hatırlattı. Bu yasanın amacının 18 yaşından küçük olanları uygunsuz içeriklerden korumak olduğu belirtildi. 28 Mayıs 2020'deyse "Çevrimiçi sansürü önlemeye ilişkin kararname"nin yürürlülüğe girdiğine değinildi. Kararnamede sosyal medyanın kamuoyu algısını şekillendirmek için belli görüşleri sansürlediğine dikkat çekildiği vurgulandı. Düzenleme ile sosyal medya platformlarının üçüncü kişiler tarafından yapılan paylaşımlardan sorumlu tutulması hedefleniyor.

Ayrıca ABD'nin Google'a 22 milyon dolar ceza kestiğine de paylaşımda vurgu yapıldı. Facebook'un kişisel verilerin gizliliğini ihlal ettiği ve bu nedenle Facebook'a 5 milyar dolar ceza kesildiği belirtildi. Ayrıca paylaşımda sosyal medyada 1 milyon takipçisi olan kullanıcının başka bir kişinin internet sitesini zorla ele geçirmek ve tehdit suçlamasıyla 14 yıl hapse mahkum edildiğine değinildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS