Son dakika İstanbul'a gelen kar ne kadar devam edecek? Bünyamin Sürmeli aktardı

Video: Son dakika İstanbul'a gelen kar ne kadar devam edecek? Bünyamin Sürmeli aktardı

Son dakika İstanbul'da kar yağışı yüksek kesimlerde etkisini göstermeye başladı. Hem İstanbul hem de havanın durumuna dair detayları CNN TÜRK Meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli aktardı.

Son dakika... Bünyamin Sürmeli CNN TÜRK ekranlarında İstanbul'da beklenen kar yağışına dair ayrıntıları şu sözlerle aktardı:

Kar İstanbul sınırları içerisine kadar girdi. Ama biz kar yağışının Avrupa Yakasında geneline yayılmasını 3-5 suları itibariyle bekliyoruz. Önümüzdeki saatlerde bölge bölge kar yağışları görebiliriz.

Ama Avrupa Yakasının geneline yayılması 4-5 suları gibi olacak. Ondan birkaç saat sonra da muhtemelen Anadolu Yakası kar yağışları görmeye başlayacak. Ama burada altını çizmek lazım. Şehrin her yerinde kar yağışını görünmüyor. İkincisi kar yağışı her yerde beyaz örtü yapmıyor, ilk etapta Avrupa Yakasında iç kesimlerde yapacak. Yani Esenyurt, Arnavutköy, Başakşehir, Beylikdüzüne doğru, yani Avrupa Yakasının iç kesimleri bir beyaz örtü yapacak. Anadolu Yakasında belki Aydos çevrelerinde, belki Çamlıca civarında, yüksek kesimlerde 1 beyaz örtü yapma ihtimali var. Bunun dışında muhtemelen biz kar yağışı olarak göreceğiz bunu. Bu kar yağışına akşam 4-5 suları dedik. Avrupa Yakasında yayılıyor. 8-9 yılları itibariyle Anadolu Yakasında da kendini gösterecek.

Arkasından şehrin genelinde devam edecek. Ne zamana kadar? Yarın 11-12 sularına kadar. Muhtemelen ondan sonrasında kar yağışı ömrünü tamamlayacak. Bazen o bahsettiğimiz, tahmin ettiğimiz saatlerin biraz dışına şiddetin biraz dışına taşıyabiliyor. İstanbul kendi yağışını üretebilen bir şehir. Çünkü sıcak denizi var. Kuzeyi, güneyi, ortası bir şekilde deniz. Dolayısıyla denizden bir yağış desteği gelebiliyor.

DENİZ ETKİSİ İŞİN İÇİNE GİRECEK Mİ?

Benim şu çizdiğim tablonun dışına çıkma ihtimali var mı? şu anki son verilerde modellerde güçlü bir deniz desteği yok. Hafif şiddette var. Dolayısıyla bu çizdiğimiz tablonun bi tık ötesine geçebilir. Ama çok çok ötesine geçmesi şu anda beklenmiyor. Arada şiddetlenir, bir örtü yapar, sonra kaybolur. Bu olabilir, ama şu biraz önce çizdiğimiz tablonun çok ötesinde görünmüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS