Son dakika: İşte sosyal medya düzenlemesi taslağı | Video

Video: Son dakika: İşte sosyal medya düzenlemesi taslağı | Video

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medyanın düzene sokulması gerektiğine işaret etmesinin ardından başta Twitter, Facebook ve YouTube'u da kapsayan o ağlara yönelik düzenleme çalışması hızlandı. Bir taslak hazırlandı ve sona yaklaşılıyor. Peki, o düzenlemeye ilişkin taslakta neler var? CNN TÜRK Muhabiri Gülşen Coşkun anlattı.

Sosyal medya ağlarına yönelik düzenleme çalışmaları sürüyor. O taslakta öncelikle Twitter, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram gibi sosyal ağlara Türkiye'deki kullanıcıların verilerini Türkiye'de barındırma yükümlülüğünün getirilmesi yer alacak.

Bu şirketlerin Türkiye'de temsilci bulundurmaları gerektiği yönünde bir düzenleme yapılacak. Yapılan ihtara rağmen 30 gün içinde Türkiye'de temsilci bulundurmayan ve temsilcinin kimlik ve iletişim bilgilerini kuruma bildirmeyen sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin %50 oranında daraltılması için Sulh Ceza Hakimliği'ne başvuruda bulunulabilmesi üzerinde duruluyor. Buna rağmen ikinci ihtarla 30 günlük süre içerisinde yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin %95 oranında daraltılması için Sulh Ceza Hakimliğine başvurulacak. Bant genişliğinin daraltılması demek o sosyal ağın kullanımının tamamen engellenmesi değil. Ama yayının kısmi olarak devam etmesi anlamına geliyor. Yani örneğin bant aralığı yüzde 50 oranında azalırsa o zaman o sosyal ağ da video gibi paylaşımların açılması zorlaşıyor. Eğer bant genişliği yüzde 95 oranında daraltılırsa bu durumda atılan mesajlar ya da tweetleri de mevcut hızdan daha geç sürede iletilmesi gibi bir durum söz konusu.

Ayrıca sosyal ağ sağlayıcılara, kişilik haklarının ihlali ve özel hayatın gizliliğinin ihlali durumunda, ilgili kişiler tarafından yapılacak başvuruların cevaplandırılması için 48 saatlik süre içinde cevap verme yükümlülüğü getirilmesi de planlanıyor.

Taslakta cezalara de yer verildi. Buna göre sosyal ağlara yönelik olarak; içeriğin kaldırılmasına ilişkin başvurulara 48 saat içerisinde cevap verilmezse 5 milyon TL, kuruma raporlama ve istatistiki bilgi verilmediğinde 10 milyon TL, verileri Türkiye'de barındırmadığının tespit edilmesi halinde 50 milyon TL idari para cezası öngörülüyor. Hakim kararının gereğini 24 saat içinde yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıların, doğan zararların tazmininden sorumlu tutulması planlanıyor.

Düzenleme ile yurt dışında bulunan internet aktörlerine elektronik ortamda yapılan bildirimlerin tebligat olarak kabul edilmesi planlanıyor. Ayrıca içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına ve başvurulara yönelik yapılan işlemlere ilişkin raporlama yükümlülüğünün getirilmesi bekleniyor. Düzenleme ile sosyal ağ sağlayıcının tanımını da yapılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS