Son dakika... Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Video: Son dakika... Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Koca, "Salgının Avrupa'daki durumu bizi dün akşamki tabloyla karşı karşıya bırakmakla büyük ihtimalle yetinmeyecektir, risk ciddidir" dedi. Okulların tatil edilip edilmeyeceğinin sorulduğu Koca, "Okulların tatili konusu bugün gündemimiz olmadı. Önümüzdeki günler gündeme gelebilir. Bunu, salgının seyri de belirler" yanıtını verdi.

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının ortaya çıkmasının ardından Koronavirüs Bilim Kurulu, toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki toplantıya Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.


Toplantının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamaları şu şekilde:


Dün gece saatlerinde ilk kez bir vakanın olduğunu açıkladık. Bu vakayı açıklarken devletimiz hiçbir konuda tereddüt etmemiştir. Hastalığın yaygınlaşmasını önleyecek şey şeffaf, temiz bilgidir. Bizim doğruyu bilgiyi verme sorumluluğumuz gibi sizin de doğru bilgiyi yaygınlaştırma sorumluluğunuz olduğuna inaniyorum. Sorun küresel, mücadelemiz ulusal. 


Bugün Bilim Kurulu toplantımızı yaptık. Biz sorunu siyasi bir düşünceyle ele almadık. Sorunu bilimsel verilerle ele aldık. Avrupa ile kaygılarımız doğrulandı. Salgının Avrupa'daki durumu bizi dün akşamki tabloyla karşı karşıya bırakmakla büyük ihtimalle yetinmeyecektir, risk ciddidir.


Özellikle vatandaşımızın ihtiyacının son derece önemli olduğunu ve piyasa doygunluğa ulaşmadan ihracata izin verilmeyeceğini söylemek istiyorum. Maske fiyatları ön izne tabi olacak. 


Dün bir pozitif vakayla karşılaştık. Bir veya birkaç vaka salgın değildir. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda yeni bir düzene sokmaktır. Koronavirüs, tedbirlerimizden daha güçlü değildir. Risk ciddidir, ulusal bir mücadele vereceğiz.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:


15 Nisan virüs açısından hassas bir tarih. Mümkünse yurt dışından Türkiye'ye turizm talebinin Nisan sonuna ertelenmesi mantıklı geliyor. Bu sene ülkemizde daha az turist gelmesine karar verdik. Otellere, yaz sezonu başlangıcını bu sene mart sonu değil nisan sonu olarak planlamalarını önerdik. Bakanlığımıza bağlı genel müdürlüklerin etkinlik ve organizasyonlarını nisan sonrasına ertelemek gündemde.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:


Önceliğimiz halk sağlığı. Gerekli tüm tedbirleri alarak ticaretin devam etmesini istiyoruz. Maske ve sıhhi malzemelerde aşırı fiyat artışları oldu. Piyasada maske bulunmadığı için önceliğimiz vatandaşlarımızın ulaşılabilirliğini artırmak. Firmalardan talebimiz önceliklerinin vatandaşlarımız ihtiyaçlarını karşılamaları. Maskelerde fiyat artışları takip ediliyor. Gıda ürünlerinde fiyat artışlarına gerekeni yapacağız. Fırsatçılara da göz açtırmayacağız. 2 bin 193 firmanın 2 bin 641 ürününü denetledik, 2 bin 180'ini soruşturma kapsamına aldık. 16 Mart'tan itibaren nisan sonuna kadar yurt içindeki fuarları ertelemeyi kararlaştırdık, resmi duyuruları yapacağız. 


OKULLAR TATİL OLACAK MI?


Sağlık Bakanı Koca, "Okulların tatili konusu bugün gündemimiz olmadı. Önümüzdeki günlerde gündeme gelebilir. Bunu, salgının seyri de belirler" dedi.


Bakan Koca, sözlerine şu şekilde devam etti:


Bu virüsün yaygınlaşmasını önlemek istiyoruz. Vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça yurt dışına gitmemeli. Şu dönemden yurt dışından gelenlerin de 14 gün boyunca evde kendilerini izole etmelerini istiyoruz. Bu dönemde özellikle yaşlarımızın kendilerini koruması gerekiyor. 


Yaz döneminde bu virüsün etkisinin azalacağı öngörüyoruz. Bu dönemin geçici olması için salgının yaygınlığını önlemek gerekiyor. Bu süreci vatandaşlarımızla birlikte yöneterek götürmek istiyoruz. Dinamik bir süreçteyiz, her gün yeni kararlar devreye girebilir. Herhangi bir panik havası oluşmadan bu süreci götürebilmeliyiz. Stokta ilaçlarımız var. Üç hafta önce birtakım ilaçları sipariş ettiğimizde 'vaka mı var' denmişti, o hazırlık dönemiydi. Bu anlamda sorun yok


KRUVAZİYER GEMİLERİ


Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Limanlara yanaşmasına izin verilmeyen gemiler oldu. Bizim için önemli olan gemideki yolcuların profili" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS