Son dakika... Kuş cennetinde kuş kalmadı! Seyfe'de tehlike çanları | Video

Video: Son dakika... Kuş cennetinde kuş kalmadı! Seyfe'de tehlike çanları | Video

Türkiye'nin kuruyan göllerini ekrana getirmeye devam ediyoruz. Sırada dünyadaki 4 göç yolundan birinde, Kırşehir'de bulunan Seyfe Gölü var. Ramsar Sözleşmesi ile korunan bu gölü besleyen üç pınar da kuraklığa yenik düştü. Hal böyle olunca göl de kurumaya başladı. Kuşlar da gölü terk etti.

Çeşit çeşit binlerce kuş tuzlu suyunda serinliyor, yavrularını kıyısında büyütüp uzun yollara düşmeden önce burada dinleniyordu. Ama şimdi ne kuş sesi var ne de su. Geriye kalan sonsuz bir boşluk yalnızca...

Kırşehir Mucur'daki Seyfe Gölü, 10 bin 700 metrekarelik hacmiyle Türkiye'nin en önemli sulak alanları arasında yer alıyordu. Öyle ki göl nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan flamingolardan turnalara, leyleklere, ördeklere kadar uğrak bir duraktı. Sulak alanları korumak için imzalanan Ramsar Sözleşmesi ile korunuyordu. Ancak gölün doluluğunu sağlayan Seyfe, Horla ve Malya pınarı kurudu. Bu da Seyfe'nin merkezinde 12 metreye kadar ulaşan suyun derinliğini adım adım sığlaştırdı. Temmuzun ortasından itibaren buharlaşmanın etkisiyle gölde bir damla bile su kalmadı. Bu da göldeki kuş varlığını yok etti. Üstelik bu durum sadece kuşları değil, göl çevresindeki tarımsal alanları da tehlikeye soktu.

Ama şimdi göl de yok, kuş da. Doğa severler endişeli, çiftçinin boynu bükük. Onlar, topraklarının can suyu Seyfe'nin yeniden hayata döndürülebilmesi için bir eylem planı bekliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS