2021 memur ve emekli zammı ne kadar? Memur ve emekli zam oranı yüzde kaç? | Video

2021 memur ve emekli zammı ne kadar? Memur ve emekli zam oranı yüzde kaç? | Video

2021 memur ve emekli zammı TÜİK’in aralık ayı enflasyon rakamları sonrasında netleşti. Toplu sözleşme gereği yüzde 4’lük zammın üzerine eklenecek oranın belli olduğu açıklama TÜİK tarafından geldi. Peki, 2021 emekli ve memur maaşı zam oranı yüzde kaç oldu? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Emekli ve memur zam oranı bugün TÜİK’in enflasyon açıklaması ile birlikte belli oldu. 6 aylık enflasyon oranında zam alacak SSK ve BAĞ-KUR emeklileriyle birlikte yüzde 4’lük zammı aşan memur ve memur emeklisinin 2021 yılında alacakları maaşlar netlik kazandı.

MEMUR VE EMEKLİ ZAM ORANI YÜZDE KAÇ?

TÜİK'in enflasyon rakamları sonrası memur zammı yüzde 7,36 olarak şekillenirken, SSK ve BAĞ KUR emekli zam oranı da yüzde 8,36 oldu.

ARALIK ENLASYON RAKAMLARI 

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %14,60, aylık %1,25 arttı

TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %1,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre %14,60, bir önceki yılın aynı ayına göre %14,60 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,28 artış gerçekleşti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak geçen yılın ikinci yarısında yüzde 4 zam alan devlet memurları, aralık ayında TÜFE'nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 3,03'ten fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alacak. Memurlara toplu sözleşme gereği bu yılın ocak ayında yüzde 3 zam da verilecek. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.

Öte yandan SSK ve BAĞ-KUR emeklileri de maaşlarını geçen yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.