Haberler... Mesut Yılmaz öldü mü? Eski Başbakan Mesut Yılmaz kimdir?

Video: Haberler... Mesut Yılmaz öldü mü? Eski Başbakan Mesut Yılmaz kimdir?

Eski Başbakan Mesut Yılmaz ile ilgili son dakika haberi geldi. Mayıs ayında geçirdiği beyin ameliyatı sonrası İstanbul’da tedavisi süren Yılmaz’ın hayatını kaybettiği duyuruldu. Peki, Mesut Yılmaz kimdir, neden vefat etti?

Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın ölüm haberi yakınlarını yasa boğdu. Vefat haberi sonrası sosyal medyada birçok başsağlığı mesajı yayınlandı. Mesut Yılmaz mayıs ayında geçirdiği beyin ameliyatı sonrasında İstanbul’da tedavi altına alınmıştı…

MESUT YILMAZ KİMDİR?

Özellikle 90'lı yıllarda politik gündemin ilk sıralarında yer alan isimlerdendi Mesut Yılmaz. 6 Kasım 1947'de istanbul'da dünyaya geldi. 36 yaşında 1983 Türkiye Genel Seçimleri’nde Rize Milletvekili olarak Meclis'e adım attı.

1991-1999 YILLARINDA KOALİSYON HÜKÜMETİNDE YER ALDI

3 yıl sonra 1986'da ve 1990 yılları arasında Turgut Özal tarafından kurulan hükümetlerde Dışişleri Bakanı ile Kültür ve Turizm Bakanı olarak karşımıza çıktı. ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut istifa edince, kongrede yeni genel başkan seçildi ve Başbakan oldu.

1995 Türkiye Genel Seçimleri’nin ardından kurulan koalisyon hükümetinde tekrar Başbakan olarak görevlendirildi Yılmaz. 1997-1999 yılları arasında da Başbakanlık koltuğuna oturdu. 2000-2002 yılları arasında DSP-MHP-ANAP koalisyonunda Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu. Partisi 2002 Türkiye Genel Seçimleri’nde Meclis'e giremeyince istifa etti.

Mesut Yılmaz, siyasetten uzun yıllar çekilmedi. 2007'deki seçimlerde de Rize'den bağımsız olarak Meclis'e girdi. 2009-2011 yılları arasında ANAP ve Doğru Yol Partisi birleşip Demokrat Parti olunca siyasi yaşamına orada devam etti.

YÜCE DİVAN'DA YARGILANAN İLK BAŞBAKAN OLDU

Mesut Yılmaz, 2004 yılında Yüce Divan'da yargılandı. Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan'da yargılanan ilk Başbakan oldu.

Almanca ve İngilizce bilen Yılmaz, aslen Hemşinli'ydi. 1976'da Berna Yılmaz'la evlenip Yavuz ve Hasan adlı iki çocuğu oldu. Yavuz Yılmaz, 2017 yılında 39 yaşındayken intihar etti.

Mesut Yılmaz 30 Ekim 2020 Cuma günü yaşam mücadelesini kaybetti ve vefat etti.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS