Son dakika... Numan Kurtulmuş, CNN TÜRK'te

Son dakika... Numan Kurtulmuş, CNN TÜRK'te

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in gündeme dair sorularını yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye ve dünya gündemi Hakan Çelik ile Hafta Sonu’nda konuşuluyor. Siyasetteki Atatürk Havalimanı tartışması nasıl sonuçlanacak? Ekonomiye nefes aldıracak tedbirler neler? İsveç ve Finlandiya Türkiye’nin vetosuna nasıl yanıt verecek? Mülteci sorunu karşısında hükümet hangi adımları atacak? Hakan Çelik sordu; AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Hafta Sonu’nda yanıtladı. 

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş'un açıklamasından satır başları şu şekilde;

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

(Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası) Bu tarihi bir zafer, göğsümüzü kabartan bir tablo. Hepsini tek tek tebrik ediyorum. Destan yazdılar, yürekten tebrik ediyorum.

"TÜRKİYE'DE TEDARİK ZİNCİRİNDE SORUN YOK"

(Dünya gıda felaketine mi sürükleniyor?)  3 alanın büyük kriz olduğu konuşuluyor. Gıda, enerji ve su olduğu konuşuluyordu. Özellikle gıdayla ilgili meselenin gündeme gelmesi küresel ısınma ve kuraklaşma. Bir gıda meselesiyle karşı karşıya kaldığımız görünüyor. Vatandaşlarımızın bu konuda rahat olmasını istiyoruz. Türkiye hazırlıklarını yapmıştır. Türkiye'de tedarik zincirinde sorun yok. Önemli bir kriz alanıdır.  Türkiye bir tehlikeyle karşı karşıya kalmayacaktır.

"TÜRKİYE'YE KARŞI TAVIR OLARAK BU KADAR ALKIŞLANDI"

(Yunanistan Başbakanı'nın ABD ziyareti) Senatoda kimin kimi alkışlayacağına karışacak değiliz. Bizim Yunanistan'a tavsiyemiz şudur, sorunlarda araya 3. ülkeleri koyarak değil karşılıklı çözmeye çalışırsak, sorunlar çözülemeyecek değildir. Türkiye'ye karşı bir tavır olarak bu kadar alkışlandığını düşünüyoruz. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye, stratejik önemi büyük olan bir ülkedir. Böyle bir gerçek ortadayken Türkiye'yi kim göz ardı edecektir. Alkışlama durumunun biraz da NATO'daki tavrımıza cevap olarak geliştiğini düşünüyorum.

Biz kimin ne olduğunu biliyoruz. Realiteden kopuk bir dış politika yapmıyoruz. Yunanistan'ın şunu artık gördüğünü düşünüyoruz, bölgesel gerçeklere uygun hareket etsin.

(ABD-Yunanistan'dan savunma iş birliği) Bu kadar üsler, silahlandırılan Yunan adaları. Bunun gerekçesi nedir? Buradaki üsler Rusya'ya karşı mı kullanılacaktır. Türkiye, bunun iyi niyetli olmadığının farkındadır. Ne işi var burnumuzun dibinde bu üslerin.

"İSVEÇ'İN TERÖR ÖRGÜTLERİNE DESTEĞİ ORTADA"

(Finlandiya ve İsveç'e NATO vetosu) Türkiye'nin güvenlik endişesi göz ardı edilemez. İsveç'in terör örgütlerine desteği ortada. Türkiye müzakerelerde yeni bir yöntem izliyor. Güvenlik endişelerimiz açık bir şekilde değerlendirilmeli.  Türkiye'nin güvenlik garantisi alması lazım.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geri adım atması mümkün olmadığı bir noktadayız. Terör saldırıları var, hayattan koparılmış insanlarımız var, büyük bir bedel ödemiş ülkeden, 40 bine yakın vatandaşının olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. 

SURİYELİLERİN GERİ DÖNÜŞÜ NASIL OLACAK?

Buraya gelen Suriyelilere nasıl imkan sağlandığıyla ilgili bir husus. Göç meselesini bir neden olarak alıyoruz ve onun üzerine konuşuyoruz. Göç meselesi bir sonuçtur. Bir iç savaş. Bu insanlar işkencelerden, katliamlardan kurtulmak için kaçmışlar. Ayaklarındaki terlikle kaçmışlar. Bu operasyonlar niye yapılıyor? Gönüllü ve istekli geri dönüşlerini sağlamak lazım. Güvenli bölgeler sağlandıkça geri döneceler. 1 milyona yakın Suriyelinin bu şartlar oluşturulur oluşturulmak oraya gideceklerine eminiz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Sayın Cumhurbaşkanımızın şöyle bir özelliği var. Sahada ne konuşuluyorsa gündemde ne varsa o konu Cumhurbaşkanımızın gündemindedir. AK Parti zamanında olağanüstü öğretmen atamaları yapılmıştır. Son dönemlerde de yeni bir öğretmen ataması yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın gündemindedir, masasındadır. Şundan emin olsunlar maksimumu gerçekleştirilmeye çalışılıyor. 

ENFLASYONA KARŞI YENİ ADIM NE?

Turizm ve gıda fiyatlarında rahatlama bekliyoruz. Bu yaz aylarıyla bir rahatlamanın Ukrayna-Rusya krizine rağmen olacağını bekliyoruz. Bu süreçlerde neyin ne olduğunun farkındayız. Hem dünya ekonomisinde hem Türkiye ekonomisinde bir iyileşme görür.

İstihdam da biz pandemi öncesi rakamlara geldik. Evet. Zor bir tablodur. Türkiye bundan çıkacaktır

ATATÜRK HAVALİMANI TARTIŞMASI

Türkiye'de maalesef anlamadan, dinlemeden, istemeyiz diyen bir çevre olduğunu görüyoruz. 3. Havalimanı, Çanakkale Köprüsü, Marmaray gibi her projeye kategorik olarak karşı çıkan bir çevre var. Atatürk Havalimanı bir anlamda taşımacılıkla ilgili bir kısım İstanbul Havalimanı'na taşınmış vaziyette. Olağanüstü durumlar olabilir. Deprem vs, gibi konularda Allah göstermesin. Yapılmış bir hastane var. Dışarıdan gelecek hastalar orada hemen kullanabilir.  Atatürk Havalimanı'nın uçuşa kapatılacağı doğru değildir. Sabiha Gökçen ve  İstanbul Havalimanı'nda uçuşlar devam ediyor. Pistler en azından bir tanesi korunacak. İmara açılacak iddiası yalandır. Bunlar açıklanan projeler. 

YARGITAY'IN CANAN KAFTANCIOĞLU KARARI

Mahkeme süreçleri siyasetle ilgili süreçler değildir, yargıda devam eden süreçlerdir. Bildiğim kadarıyla dosyaların içeriğinde siyasi sözleri dolayısıyla ortaya çıkmış bir sonuç vardır. Mahkeme süreçleri devam ediyor.