Son dakika... Erdoğan ve Putin nükleer santralin temelini attı

Son dakika... Erdoğan ve Putin nükleer santralin temelini attı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşılandı. Putin ve Erdoğan, Beştepe'den video konferans yoluyla Akkuyu Nükleer Santrali'nin temelini attı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. 

Akkuyu Nükleer Santrali'nin temel atma töreninden kareler

Putin'in Türkiye ziyaretinden ilk kareler

Putin ve beraberindeki heyeti Ankara'ya getiren uçak, saat 15.12'de Esenboğa Havalimanı'na indi.

Putin'i havalimanında Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ve Rusya Büyükelçiliği yetkilileri ile Ankara Valisi Ercan Topaca ve Ankara Merkez Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kip karşıladı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Putin'den "Merhaba asker" selamı 

Putin, karşılamanın ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne hareket etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'i Rus ve Türk bayraklarını taşıyan atlı süvariler eşliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Putin'in tören alanındaki yerlerini almasının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Ardından Putin, Muhafız Alayı tören kıtasını, “Merhaba Asker” diyerek selamladı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Erdoğan ve Putin merdivenlerde Türkiye ve Rusya bayrakları önünde el sıkışarak basın mensuplarına poz verdi.


Fotoğraf: Reuters

Video konferans yoluyla Akkuyu Nükleer Santrali Temel Atma Töreni'ne katılan Erdoğan ve Putin, baş başa görüşecek.

Görüşmenin ardından Erdoğan ile Putin'in eş başkanlığında, Türkiye Cumhuriyeti-Rusya Federasyonu Üst Düzey İşbirliği Konseyinin (ÜDİK) 7. toplantısı gerçekleştirilecek.

ÜDİK Toplantısı ile yapılacak anlaşmaların imza töreninin ardından Erdoğan-Putinortak basın toplantısı düzenlenecek ve daha sonra Erdoğan, Putin onuruna akşam yemeği verecek.​

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Putin yarın da Ankara'da düzenlenecek Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'ne katılacak. 

Putin: "İddialı bir hedefimiz var..."

Putin temel atma töreninde konuştu. İşte Rus liderin açıklamaları:

Bu yenilikçi proje son derece önemlidir. Türkiye'nin nükleer sektörünü kurmaktayız. Bu tamamen yeni bir adım, Türkiye'nin ekonomisi için yeni bir basamak. Rusya nükleer sektörde lider bir ülke. Biz kendi sektörümüzde bu teknolojileri kullanıyoruz. Türk tüketicilere ucuz ve temiz elektrik enerjisi sağlayacak. Güvenli ve çevreye dost olacak. Uzmanların görüşüne göre santral Türkiye'nin elektrik üretiminin yüzde 10'unu sağlayacak. Akkuyu projesi ile Türkiye ve Rusya'da yeni iş yerleri kurulacak.  İddialı bir hedefimiz var. 2023'te ilk enerji bloğunun devreye girmesini sağlamak istiyoruz. Değerli dostum Erdoğan'la bunun gerçekleşmesi için elimizden geleni yapma konusunda mutabık kaldık. Rus-Türk dostluğunun bir simgesi haline gelecektir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan: "Tarihi bir ana şahitlik ediyoruz"

Putin'in ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye geldi.  Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Rusya ile birçok stratejik projeyi hayata geçiriyoruz. Ülkelerimiz Suriye'deki terör tehdidinin biran önce sona erdirilmesi noktasında yakın işbirliği içindedir. Türkiye olarak 2003-2017 arasında ortalama 5,8 büyüdük. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü olan 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyoruz. 100. yılı enerji alanında da tarihi bir eserle taçlandırmış olacağız. İklim değişikliği ile mücadelede önemli bir rol oynayacaktır. Şu an yüzlerce gencimiz Rusya'da nükleer enerji konusunda öğrenim görüyor. Bu gençlerimiz Türkiye'ye dönerek önemli görevler üstlenecektir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İki liderin konuşmalarının ardından Erdoğan, tören alanındaki Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'dan butona basmasını istedi. Elvan'ın butona basmasıyla Türkiye ve Rusya hükümetleri arasında 2010 yılında imzalanan anlaşma kapsamında hayata geçirilecek Mersin'deki Akkuyu NGS projesinin temeli atıldı.

Törende, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan yardımcıları Bekir Bozdağ ile Hakan Çavuşoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

Rus heyetinden de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov başta olmak üzere birçok bakan ve enerji sektöründen temsilciler hazır bulundu.

Türkiye'deki elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak

Akkuyu NGS, bin 200 megavatlık 4 üniteden oluşacak ve toplamda 4 bin 800 megavatlık kurulu güce sahip olacak.

Ülkede kaynak çeşitliliği sağlayarak enerji arz güvenliğine katkı verecek Akkuyu NGS, işletmeye alındığında Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'unu karşılayacak.

Akkuyu NGS'de, inşaatın en yoğun olduğu dönemde yaklaşık 10 bin kişi, 60 yıllık işletme döneminde ise 3 bin 500 kişi çalışacak.

Halen, dünya genelinde 31 ülkede 450 nükleer santral işletme halindeyken 55 nükleer santral inşa halinde bulunuyor.